Nesnášenlivost na lepek a její záhadný příchod: Má mnoho projevů, ale snadno splynou s běžnými zkraty organismu

U lidí, kteří trpí nesnášenlivostí lepku, se poměrně často vyskytují zažívací potíže. Někdy jsou však příznaky značně odlišné.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nesnášenlivost lepku, který se nachází především v pšenici, ale také například v ječmeni, žitu a ovsu, může mít za následek řadu různých příznaků. Mohou zahrnovat například gastrointestinální problémy, bolesti kloubů, únavu nebo deprese. Pokud trpíte nesnášenlivostí na lepek, je potřeba jej vhodně nahradit bezlepkovými potravinami a výrobky z nich. Nutriční specialistka Katherine Marengo doporučuje jako náhradu například jáhly, amarant, pohanku, sóju, kukuřici, luštěniny, rýži či brambory.

Jak odhalit nesnášenlivost na lepek

Lidé nejčastěji odhalí nesnášenlivost na lepek právě po konzumaci potravin, které lepek obsahují. Nejčastěji se jedná o problémy spojené s trávicím traktem, jako jsou bolesti břicha, plynatost, nadýmání, zácpy či naopak průjmy. Pokud osoby citlivé na lepek z jídelníčku vyloučí nevhodné potraviny, jejich příznaky začnou ustupovat. U některých lidí se však mimo tyto nejběžnější příznaky objevují i jiné, ne tak očividné symptomy:

1. Mozková mlha

Jeden z nejpřekvapivějších příznaků nesnášenlivosti lepku je takzvaná mozková mlha. Mozková mlha  je jedním ze záhadnějších příznaků, a to jednoduše proto, že ji může způsobovat řada věcí. Je však často uváděným příznakem lidí trpících nesnášenlivostí lepku a/nebo celiakií.

V článku s názvem Gluten sensitivity as a neurological illness (Citlivost na lepek jako neurologické onemocnění), publikovaném v časopise Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, vědci odhalili abnormální reaktivitu na lepek u třídy protilátek známé jako imunoglobuliny (IgG). Domnívají se totiž, že tato reakce přispívá ke snížené kognitivní výkonnosti.

2. Neočekávaný přírůstek hmotnosti

Náhlý, nevysvětlitelný přírůstek hmotnosti je pro mnoho lidí s nesnášenlivostí lepku matoucí. Obecně je přibývání na váze při nesnášenlivosti lepku důsledkem dvou věcí:

  • Malabsorpce a střevní propustnost – dva vedlejší účinky nesnášenlivosti lepku.
  • Systémový zánět, který je vyvolán lepkem.

Osoby s nesnášenlivostí lepku, které vyřadí lepek ze své stravy, se často vrátí ke zdravé hmotnosti.

3. Abnormální funkce imunitního systému

Protilátky IgA, pokud je člověk citlivý nebo alergický na lepek, mají protichůdný účinek na imunitní systém. Protilátky IgA, které se nacházejí především v trávicím traktu a ve slinách, jsou hlavní obranou organismu proti nachlazení, chřipce a dalším nemocem. Je zřejmé, že pokud tytéž protilátky působí proti vašemu imunitnímu systému, je mnohem pravděpodobnější, že se těmito nemocemi nakazíte.

4. Problémy se zuby

Ve studii publikované v časopise BMS Gastroenterology byla objevena souvislost mezi citlivostí na lepek a aftózní stomatitidou, onemocněním často spojeným s opakovanými vředy a afty v ústech. Kromě toho mají jedinci citliví na lepek v důsledku malabsorpce často velmi nízkou hladinu vápníku. Tento minerál je, jak asi dobře víte, pro zdraví ústní dutiny nezbytný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5. Bolesti hlavy a/nebo migrény

Migrény jsou často nesnesitelné bolesti hlavy, které mohou být vysilující. Je zvláštní, že migrény jsou u lidí s nesnášenlivostí lepku mnohem častější, než je tomu v běžné populaci. V jedné studii provedené na skupině osob citlivých na lepek trpělo 56 % z nich chronickými bolestmi hlavy nebo migrénami.

6. Kožní problémy

Malabsorpční vlastnosti nesnášenlivosti lepku ovlivňují řadu různých oblastí těla, včetně našeho největšího orgánu – kůže. Lepek je spojován s akné, lupénkou, ekzémy a herpetickou dermatitidou. Kožní příznaky vyplývající z nesnášenlivosti lepku často zahrnují pálení, zarudnutí, vyrážky, svědění i puchýře.

7. Bolesti kloubů a svalů

Zánětlivé účinky vyvolané nesnášenlivostí lepku jsou jedním z hlavních důvodů bolestí kloubů a svalů. Citlivost na lepek je také spojována s artritidou. Nadace Arthritis Foundation zveřejnila data, která citlivost na lepek, artritidu a bolesti kloubů spojují, po vyřazení lepku došlo u velké části sledovaných osob ke zmírnění obtíží.

8. Únava a vyčerpání

Tento příznak je podobný mozkové mlze, protože přesné mechanismy jsou záhadou. Údajnou souvislost mezi únavou/vyčerpáním a nesnášenlivostí lepku však zkoumalo jen málo vědeckých výzkumů. Lékaři se domnívají, že nesnášenlivost lepku je paralelní s únavou prostřednictvím zánětu a dealokace energetických zásob organismu.

Jak se nesnášenlivost na lepek projevila u vás?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články