Čas zařadit do jídelníčku jablka: Mohly by pomoci s hubnutím, pomáhají i jako prevence před astmatem a cukrovkou

Zařazení jablek do denního jídelníčku je až směšně jednoduchý způsob, jak zlepšit své zdraví a podpořit celkovou pohodu. Působí i preventivně proti celé řadě nemocí.

Červené jablko s kouskem větvičky a listů na ženské dlani i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jablka jsou bezpochyby jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Na zahradě je pěstuje každý druhý, takže i když nemáte vlastní jabloně, snadno je seženete za velmi dobrou cenu celý rok, nebývají na ně alergie, jako na některé cizokrajné druhy ovoce, a navíc jsou napěchované živinami, které lidskému tělu velmi prospívají.

Jablka jsou nejen chutná a osvěžující, ale také mimořádně zdravá

Jak jsme již v úvodu zmínili, toto oblíbené ovoce je bohaté na živiny, které mohou mít na zdraví velmi pozitivní vliv. Na JakZdravě jsme je doporučovali například při onemocnění štítné žlázy nebo anémii.

Nutriční specialistka Amy Richter, RD, dodává, že jablka jsou také spojena s nižší pravděpodobností srdečních onemocnění a rizikových faktorů, které ke kardiovaskulárním onemocněním přispívají, jako je vysoký krevní tlak. Zařazení jablek do každodenního jídelníčku (stačí jedno jablko denně) tak může přinést celou řadu výhod, od podpory hubnutí, léčbu běžných nemocí až po prevenci závažných onemocnění, jako je astma, cukrovka či dokonce rakovina, jak podotýkají odborníci z magazínu Health.

Jablka pomáhají s hubnutím 

Jablka jsou skvělým pomocníkem při hubnutí díky svému nízkému obsahu kalorií a vysokému obsahu vlákniny. Jedno středně velké jablko obsahuje přibližně 95 kalorií a 4 gramy vlákniny. Vláknina napomáhá pocitu sytosti, což může snížit celkový příjem kalorií. Voda obsažená v jablkách navíc přispívá k hydrataci těla a rovněž napomáhá pocitu sytosti. Konzumace jablek před jídlem může snížit celkový kalorický příjem během dne, což je pro ty, kteří se snaží zhubnout, rozhodně užitečné.

jablka pomohou zhubnout iZdroj fotografie: Depositphotos
Jablka vás podpoří ve vaší snaze zhubnout

Jablka působí preventivně proti astmatu a cukrovce

Jablka mohou také hrát roli v prevenci chronických onemocnění, jako je astma či cukrovka. Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace jablek je spojena s nižším rizikem astmatických záchvatů. Jablka obsahují antioxidanty, jako je kvercetin, který může pomáhat snižovat záněty a chránit plíce před poškozením. Studie provedené na dospělých a dětech naznačují, že konzumace jablek může mít ochranný účinek na respirační zdraví.

Cibule snižuje nejen rizika rakoviny, protože obsahuje hojné množství flavonoidního antioxidantu kvercetin

Další významnou výhodou jablek je jejich schopnost pomáhat v prevenci cukrovky. Jablka mají nízký glykemický index, což znamená, že jejich konzumace nezpůsobuje prudké zvýšení hladiny cukru v krvi. Obsažená vláknina navíc zpomaluje trávení a vstřebávání cukru, což přispívá ke stabilní hladině glykémie. Studie ukazují, že pravidelná konzumace jablek může snížit riziko vzniku diabetu 2. typu.

Jak často jíte jablka vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články