Sníží krevní tlak a vyčistí i ledviny. Škoda, že o tomto léku většina lidí neví

Dříve se jednalo o běžný pokrm. O tom, že naši předkové nejedli nic špatného, vás přesvědčí účinky prosa na zdraví. Jistě pak dostanete chuť si na něm také smlsnout.

Proso na poli i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Znáte jáhly? Moderní doba je vytlačila, dříve byly na jídelníčku lidí naprosto běžnou ingrediencí. Jáhly jsou loupaná zrna prosa. Jedná se o obilovinu, která je velmi lehce stravitelná, ale přitom je plná živin a vitamínů. Proso je navíc jedinou obilovinou, která neobsahuje lepek.

Proso a jeho zdravotní přínosy

Úžasné vitamínové bohatství prosa

Kromě toho, že se hodí pro všechny, kteří jsou alergičtí na lepek, obsahuje proso také velké množství vitamínů a minerálů. Z vitamínů jsou to hlavně vitamíny A, B, D a E. Největší zastoupení v něm mají minerály železo, vápník, draslík, jód a hořčík. Obsahuje v sobě také zdravou a pro tělo velmi potřebnou vlákninu.

Odradí viry i bakterie

Základní zrno patří mezi výrazně zásadité potraviny. Pro viry a bakterie je přitom ideální prostředí v organismu kyselé. Tím, že ho převrátíte pomocí stravy na zásaditou stranu, znemožníte bakteriím a virům množení a odradíte je, aby vám znepříjemňovaly život.

Pomáhá proti srdečním chorobám

Proso patří mezi potraviny, které doporučují kardiologové jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Konzumace prosa vám zaručí, že vaše srdce bude zdravé, zajistí vám zdravé a pružné cévy a od toho se odvíjí i pokles krevního tlaku. Díky obsahu vlákniny se také budete těšit z nižších hladin cholesterolu.

Jáhly na talíři jsou velmi zdravé. iZdroj fotografie: Pixabay
Jáhly patřily k běžným jídlům našich předků

Podpora pro ledviny

Proso čistí ledviny. Pomáhá jim odstraňovat odpadní látky z těla, podporuje uzdravování při močových infekcích a také je skvělou prevencí vzniku močových kamenů.

Hubnutí s prosem

Chcete-li zhubnout, proso vám pomůže. Dodává pocit sytosti, který dlouho trvá, a tudíž vás netrápí hlad ani nevhodné chutě na sladké. Tím pomáhá procesu hubnutí.

Další opomíjené potraviny

Kromě prosa bývají často opomíjeny ovesné vločky v podobě ovesné kaše. Přitom i tento pokrm byl u našich předků běžný. Výhody ovesné kaše pro zdraví jsou přitom ohromné a společně s prosem byste je měli zařadit do svého jídelníčku. Překvapí vás, jak jsou oba tyto pokrmy chutné.

Jak často jíte jáhly?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články