Stojí pár korun, účinky má ale milionové: Bobkový list pomáhá na ledvinové kameny i cukrovku

Bobkový list nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Do jídelníčku jej navíc lze velmi snadno zařadit.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bobkové listy jsou velmi oblíbená kuchyňská přísada do mnoha slaných pokrmů, a to zejména v sušené podobě – můžete jimi například skvěle ochutit polévky, dušené pokrmy nebo omáčky. Tato bylina ze středomoří však podle lékařky Sade Meeks také disponuje řadou užitečných zdravotních přínosů, jako je například snadnější hojení ran nebo prevence cukrovky 2. typu. Mnoho lidí si jej proto v současné době začíná přidávat do svého každodenního jídelníčku. Právě pravidelnou konzumací získáte maximální účinky.

1) Pomoc při léčbě rakoviny 

Bobkový list by mohl být účinným pomocníkem při léčbě rakoviny, protože pomáhá potlačovat růst nebezpečných rakovinných buněk. Stejně tak je možné, že jeho pravidelná konzumace může předcházet vzniku tohoto nebezpečného onemocnění. Je ovšem důležité zmínit, že vědci vyžadují více výzkumů v této oblasti, které by mohly tyto skutečnost potvrdit na sto procent. Poslední výsledky však naznačují, že by bobkový list mohl skutečně hrát určitou roli při léčbě rakoviny. 

2) Prevence před cukrovkou 

Každodenní konzumace bobkového listu by mohla také pomáhat snižovat a regulovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. To by mohlo být přínosné především pro pacienty s cukrovkou 2. typu. Tyto vlastnosti si bobkový list získal pravděpodobně díky obsahu polyfenolů, což jsou velmi silné antioxidanty. Kromě toho by jejich zvýšený příjem mohl také pomáhat regulovat příznaky diabetu nebo dokonce předcházet jeho rozvoji. I v tomto případě však vědci vyžadují provést další výzkumy, které by tyto skutečnosti mohly potvrdit. 

3) Snadnější hojení ran 

Bobkový list je již po dlouhá staletí znám v alternativní medicíně pro své schopnosti snižovat zánět v oblasti ran. To může být velmi užitečná prevence před rozvojem infekce v postižené oblasti a dokonce rychlejšímu hojení. Abyste mohli získat tyto přínosy, můžete aplikovat tuto léčivou bylinu přímo na ránu nebo zvýšit její příjem ve stravě. V obou případech si zajistíte mnohem silnější obranyschopnost imunitního systému. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Ledvinové kameny  

Pravidelná konzumace bobkových listů také pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů. Jedná se o velmi nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví, pokud jej neléčíte včas. Tyto vlastnosti si bylina získala především díky schopnosti snižovat množství ureázy v těle – jedná se o enzym, který při narušení rovnováhy může vést k žaludečním potížím, včetně ledvinových kamenů. I v tomto případě však vědci navrhují provést další výzkumy, aby této schopnosti bobkového listu mohli více porozumět. 

5) Podporuje paměť 

Bobkový list, zejména jeho kouř, napomáhá paměti a zlepšuje kognitivní deficity. To znamená, že pokud jej začnete pravidelně spalovat ve své domácnosti nebo jiném místě, kde trávíte každý den dlouhou dobu, může vám pomoci lépe si zapamatovat úkoly z daného dne a následně si lépe zapamatovat vzpomínky. Kromě toho je možné, že vám tímto způsobem pomůže snížit stres a navodit pocit naprosté pohody a míru. 

Jak často využíváte bobkový list vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články