Když tělo volá o pomoc: Nedostatek hořčíku způsobí silné křeče a zvýší krevní tlak

Nedostatek hořčíku je nebezpečný problém, který se může velmi snadno podepsat na vašem zdraví. Rozpoznat jej můžete podle typických příznaků.

křečové žíly i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nedostatek hořčíku je často přehlížený zdravotní problém, který může způsobovat jak fyzické, tak i psychické příznaky. Největšímu riziku jsou podle lékařky Avi Varma vystaveni především lidé trpící cukrovkou nebo poruchami způsobenými užíváním alkoholu, přičemž v ohrožení mohou být také ti, kteří nedbají na svůj každodenní jídelníček. Je proto velmi důležité, abyste dokázali zavčasu rozpoznat jeho typické příznaky a zahájili léčbu včas, než se objeví závažnější potíže, jako je například osteoporóza. 

1) Svalové záškuby a křeče

Záškuby, třes a svalové křeče jsou typické příznaky nedostatku hořčíku – v nejhorším případě může také dojít k samotnému záchvatu. Důvodem je především skutečnost, že absence tohoto nedílného minerálu způsobuje větší přísun vápníku do nervových buněk, což vede k hyperstimulaci svalových nervů. Je ovšem důležité poznamenat, že pokud se u vás tyto nepříjemnosti objeví, nemusí to ihned znamenat nedostatek hořčíku – většinou k nim dochází také v důsledku nadměrného stresu nebo konzumace velkého množství kofeinu.

2) Duševní onemocnění

Dalším možným dopadem nedostatku hořčíku na lidské zdraví jsou duševní onemocnění a podobné příznaky týkající se psychiky. Jedním z příkladů je například apatie, která se vyznačuje otupělostí nebo postrádáním jakýchkoliv emocí. Zhoršený nedostatek tohoto nedílného minerálu však může přispívat k rozvoji deprese, a pokud je závažný, tak dokonce až k deliriu nebo kómatu. Důvodem jsou opět nervové dysfunkce, ke kterým dochází v důsledku nesprávné funkce nervů a oslabení mozku. 

3) Rozvoj osteoporózy 

Osteoporóza je onemocnění, které způsobuje slábnutí kostí a zvyšuje riziko jejich zlomenin či naraženin. Ačkoliv k jejímu rozvoji přispívá především nedostatek pohybu, stárnutí, absence vitamínu D a vitamínu K ve stravě, často může za její příčinou stát také nedostatek hořčíku. Ten totiž způsobuje snižování hladiny vápníku v krvi, který je hlavním svatebním prvkem kostí – pokud se tedy problém neřeší včas, může vést ke snižování hustoty kostí a zvýšení jejich náchylnosti k poškození. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Únava a svalová slabost

Dalším typickým příznakem nedostatku hořčíku je nadměrná únava, a to jak psychická, tak i fyzická. Jedná se však opět o problémy, které mohou vznikat v důsledku mnoha dalších faktorů, jako je zejména náročný trénink v posilovně, dlouhý den v práci nebo nedostatek spánku. Pozor byste si proto měli dávat zejména v případě, pokud se únava či svalová slabost objevuje každý den a nemizí. Za příčinou tohoto problému je pravděpodobně skutečnost, že nedostatek hořčíku vede ke ztrátě draslíku ve svalových buňkách. 

5) Vysoký krevní tlak

Nedostatek hořčíku může také zvyšovat krevní tlak, což je jeden z největších rizikových faktorů srdečních onemocnění. Je ovšem důležité poznamenat, že v tomto případě vědci postrádají dostatečné množství důkazů, které by tuto skutečnost mohli potvrdit. Přesto však předpokládají, že užívání doplňků stravy nebo nastavení vhodného každodenního jídelníčku může tento problém zmírnit a naopak podpořit funkci krevního oběhu. 

Jak se před nedostatkem hořčíku chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články