Škoda, že je to tak opomíjená potravina. Tahle bylinka si zaslouží vaši pozornost

Některé bylinky se chovají jako plevel, nepotřebují péči a vytrvale se drží na záhoně. Máte je tak vždy po ruce, když se přihlásí nemoc. Jednou z nich je nenápadný a voňavý kopr.

Vykvetlá rostlina kopru i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Neroste vám náhodou na zahrádce kopr? Je to velmi nenáročná bylinka. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči, chová se trošku jako plevel a poznáte ji snadno podle výrazné vůně. Díky ní, jakmile vás polechtá v nose, si jistě vybavíte úžasnou koprovou omáčku. Používá se běžně i do polévek nebo do okurek při zavařování. Kopr ale není jen tak ledajaká surovina do kuchyně. Jedná se o léčivou bylinu, kterou využijete pro své zdraví.

Kopr a jeho účinky na zdraví

Kdyby se někdy kopr s česnekem hádali o to, který z nich lépe účinkuje proti vysokému krevnímu tlaku, pak vězte, že by vyhrál kopr. Navíc by vyhrál i soutěž o svěží dech, protože bojuje proti bakteriím, které se množí v ústech a na jazyku a způsobují zápach z úst. Česnek vám dech moc neosvěží.

Hromada vitamínů ukrytých v kopru

Kopr obsahuje velké množství vitamínu C, E, B a minerálů, jako jsou železo, vápník, hořčík, zinek a měď. Proto má vynikající antioxidační účinky, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Hlavně na podzim a v zimě vám pomůže v prevenci i léčbě nemocí a infekcí. Je to postrach bakterií, vysokého tlaku, vysokého krevního cukru, cholesterolu i ledvinových kamenů.

Recept na koprový čaj

Na kašel, zánět průdušek a na bolest v krku si dejte koprový čaj. V případě ledvinových kamenů ho pijte alespoň dva týdny. Příprava je velmi rychlá a jednoduchá stejně jako u běžného čaje.

Listy kopru na zahradě iZdroj fotografie: Pixabay
Využívá se v kuchyni, patří ale i do přírodní lékárny

Co budete potřebovat?

  • 2 čajové lžičky sušeného kopru
  • a 300 ml vody.

Připravuje se jako klasický sypaný čaj. Uvařte si vodu v rychlovarné konvici. Dvě čajové lžičky sušeného kopru zalijte vroucí vodou a nechte 10-15 minut louhovat. Nikdy ne déle. Poté ho dochuťte dle vlastního apetitu například medem a popíjejte.

Kopr na hubnutí?

Kopr má močopudné účinky a hodí se pro odstranění nadbytečné vody, která se nahromadila v těle. Patří mezi bylinky, které si hravě poradí s celulitidou.

Na jaké neduhy využíváte kopr jako lék?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články