Křen patří mezi další zeleninu, u které platí, že jídlo může být i lék. Obsahuje silné sloučeniny, které pomáhají tělu v obraně před chronickými nemocemi.
Křen je známý po celém světě a používá se po tisíce let. Je to kořenová zelenina, kterou poznáte podle charakteristické štiplavé chutě a výrazné vůně, která dokáže vehnat slzy do očí. Používá se hlavně jako koření, lidová medicína ho však využívá také pro léčebné účely. Dietetička Lizzie Streit vidí hlavní přínosy křenu v antibakteriálních a protirakovinných účincích. Umí toho ale více.
Křen zlepšuje mozkové funkce
Křen obsahuje velké množství vitamínů ze skupiny B, které jsou nezbytné pro správné fungování vašeho mozku a celého nervového systému. Podle vědecké studie má dokonce velký potenciál vás ochránit před nemocemi mozku, které jsou charakterizované postupnou ztrátou struktury a funkce neuronů. To znamená, že křen poskytuje ochranu před roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou nemocí a dalšími neurodegenerativními onemocněními.
Srdce a cévy jako křen
Některé látky obsažené v křenu vám mohou pomoci snižovat krevní tlak a chránit vás před vznikem krevních sraženin. Zároveň má blahodárný vliv na cévy, kterým dodává potřebnou elasticitu a pečuje o jejich povrch. Tím snižuje riziko mrtvice a infarktu.
Recept na pročištění krevního oběhu
Na tento recept využijete listy křenu. Na 500 ml vodky budete potřebovat 1 polévkovou lžíci sušených a nadrcených listů křenu, pár vlašských ořechů, 1 červenou papriku a špetku piniových oříšků. Naložte ingredience do vodky a nechte stát 10 dní na tmavém místě. Poté užívejte 30 kapek po dobu třiceti dnů.
Křen jako pomocník při revmatismu
Lidová medicína doporučuje křen také lidem s revmatismem a dnou ke zlepšení stavu a zmírnění příznaků. Do šálku horkého mléka si přidejte dvě lžičky jemně nasekaného křenu a pijte jednou až dvakrát denně na lačný žaludek. Po třech týdnech by měly přijít očekávané změny. Na dnu také funguje nápoj z bobkových listů.