Kuřecí maso je dobrým zdrojem bílkovin a zdraví prospěšných živin. Některé jeho části ale mohou být zdraví škodlivé

Kuřecí je libové a nízkokalorické maso plné mnoha potřebných živin. Při koupi věnujte pozornost kvalitě masa, a poté i typu kuchyňské úpravy.

i Zdroj fotografie: Sakurai Midori / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kuře je běžně prodáváno celé nebo po naporcovaných částech, jako jsou prsa, stehna, křídla či paličky. Každá část obsahuje jiné množství tuku a dalších živin, ale celkově jde o libové maso, které je jedno z nejméně kalorických. Dietoložka Miho Hatanaka popisuje, že kuřecí maso je stejně jako většina živočišných potravin zdrojem kompletních bílkovin, celé skupiny vitamínů B a dalších prospěšných látek. Některé části nekvalitního kuřete jsou ale zdraví škodlivé.

Přínosy konzumace kuřecího masa

Kuřecí maso je jako jedno z mnoha bílých mas obecně považováno za dietní. Jeho konzumace bývá na úkor červeného masa doporučována pro předcházení vzniku mnoha onemocnění. Kromě málo kalorií, které oceňují lidé při hubnutí, je navíc kuře jako živočišný produkt výborným zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů skupiny B, železa, draslíku a dalších potřebných živin.

Škodlivé látky v kuřecím mase

Můžete se setkat s informací, že kuřecí kůže, játra nebo žaludky jsou nezdravé a nevhodné ke konzumaci. Důvodem obsahu škodlivých látek v kůži kuřat je využívání chemikálií během zpracování konvenčního kuřecího masa. Stejně tak k obsahu škodlivých látek a bakterií ve vnitřních orgánech, především játrech, plicích a žaludku dochází z důvodu nekvalitní výživy, životních podmínek kuřat a způsobu zpracování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak předejít škodlivosti kuřecího masa?

Při koupi kvalitního kuřecího masa od ověřeného chovatele, a to ideálně v bio kvalitě, se nemusíte obávat jeho škodlivosti. Maso kvalitních kuřat z volného výběhu neobsahuje škodlivé látky, navíc má přirozeně vyšší obsah bílkovin, železa, zinku a dalších prospěšných látek oproti masu konvenčně chovaných kuřat. Části jako kůže a vnitřní orgány jsou naopak výborným a koncentrovaným zdrojem potřebných látek, avšak pouze z kvalitních kuřat.

Způsoby kuchyňské úpravy

Nejzdravějším způsobem tepelné úpravy je vždy vaření, a to platí i u kuřecího masa. Ideální je pomalu vařené maso nebo dlouze tažené vývary z něho. Dalším zdravým způsobem je dušení či horkovzdušné pečení. Nejméně zdravé je smažení a jakákoliv tepelná úprava masa v marinádě, která je připravená ze směsi s cukrem a nepotřebnými škodlivými aditivy. Stejně tak není zdravé jakékoliv kuře z rychlého občerstvení, ať už je obalované, nebo přírodní.

Jaké části kuřete konzumujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články