Kurkuma zlepší krevní oběh, funkci jater a odstraní únavu i stres

Kurkuma je žluté koření, které obsahuje kurkumin. To je látka, která má mnoho zdravotních přínosů. Pomůže s depresemi, oxidačním stresem i Alzheimerovou chorobou.

i Zdroj fotografie: Formulatehealth / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kurkuma je jedním z oblíbených koření. Aktivní složkou kurkumy je kurkumin, který přináší protizánětlivé a antioxidační účinky. Může pomoci zlepšit krevní oběh i funkci jater. Kurkuma je koření, které mimo jiné dodává kari jeho typickou žlutou barvu. Jeho původ je v Indii, kde je využívána již po tisíce let nejen jako koření, ale také jako léčivá bylina. Lékařka Kathy W. Warwick, R.D., CDE vysvětluje, že se kurkumin rozpouští v tucích, což je důvod, proč je vhodná konzumace spolu s jídlem s vysokým obsahem tuku.

Kurkuma může zvýšit antioxidační kapacitu těla

Stárnutí a mnoho nemocí je způsobeno mechanismem oxidačního poškození. Oxidační poškození je způsobeno volnými radikály, což jsou vysoce reaktivní molekuly, které mají tendenci reagovat s důležitými organickými látkami v těle. Může se jednat o mastné kyseliny, bílkoviny, ale i molekuly DNA. Antioxidanty jsou tolik potřebné, jelikož chrání tělo před těmito volnými radikály. Kurkumin je silný antioxidant a může stimulovat také působení dalších antioxidantů.

Kurkumin pomáhá v boji proti degenerativním procesům v mozku

Jednou z hlavních hnacích sil vytváření nových spojení neuronů a také zvyšování jejich počtu je gen, který se podílí na tvorbě proteinu odpovědného za podporu života neuronů. Právě protein BDNF hraje roli v paměti i učení. Snížení jeho hladiny často způsobuje běžné mozkové poruchy, včetně deprese a Alzheimerovy choroby. Bylo zjištěno, že právě kurkumin může zvýšit hladinu BDNF v mozku. A tudíž může oddálit nebo zvrátit vznik mozkových onemocnění a také zlepšuje změny související s věkem.

kurkuma iZdroj fotografie: Freepik

Kurkumin snižuje riziko srdečních onemocnění

Srdeční choroby jsou vůbec nejčastější příčinou úmrtí na světě. Kurkumin bojuje proti onemocnění srdce na více frontách. Hlavně zlepšuje funkci výstelky krevních cév. Právě dysfunkce této výstelky je hlavní příčinou srdečních chorob. Jelikož pak dochází k tomu, že není schopen regulovat krevní tlak, srážení krve i další faktory. Kurkumin také pomáhá snížit zánět, který také může hrát roli v srdečních onemocněních. Ke všemu se jedná o protizánětlivé činidlo a antioxidant.

Kurkumin pomůže s depresemi, artritidou a zlepší funkci jater

Bylo prokázáno, že kurkumin může být stejně účinný jako antidepresivum. Ke všemu i deprese je spojována s nižší hladinou BDNF, kterou může kurkumin zvýšit a tím zvrátit některé z těchto změn. Artritida je častým problémem ve vyspělých zemích a většinou zahrnuje zánět v kloubech. Díky tomu, že kurkumin je silně protizánětlivá sloučenina, je celkem logické, že může být prospěšný i v boji s artritidou. Bylo prokázáno, že kurkumin může pomoci léčit příznaky artritidy a je leckdy i účinnější než protizánětlivé léky. Mimo to dokáže zlepšit funkci jater a zbavit tělo únavy.

Jaký recept s kurkumou máte nejradějí?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články