Oční lékař přímo z louky. Málokdo zná účinky světlíku lékařského – blahodárné byliny, která vyřeší jakýkoliv problém

Pokud vás trápí zanícené nebo podrážděné oči, nemusíte ihned kupovat předražené a chemické kapky či léky. Vsaďte na blahodárné účinky světlíku lékařského.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Světlík lékařský (Euphorbia officinalis) znali pro jeho adstringentní a tonizující účinky již vaši předci ve středověku. I v té době se podle odbornice Marsha McCulloch používal zejména k léčbě oční slabosti, zánětů očí a dalších očních potíží. Dnes vám například dokáže pomoci (při správné aplikaci) také se zmírněním slzení a svědění očí při rýmě a alergii. Jelikož jde o velmi dostupnou bylinku, u které nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, níže se můžete podívat, jak světlík lékařský použít ve svůj prospěch a jaké jsou jeho další léčivé přínosy. 

Léčivé účinky světlíku lékařského

Světlík lékařský obsahuje velké množství vitamínu A a vitamínu C, které jsou pro zdraví očí obzvláště důležité: 

  • Vitamín A je nezbytný pro regulaci citlivosti na světlo a pro ostré vidění během noci. Kromě toho pomáhá předcházet suchosti očí, ztrátě ostrého vidění a rozvoji očních chorob souvisejících s věkem.
  • Vitamín C se podílí na tvorbě elastinu a kolagenu, které zajišťují pružnost a pevnost cév, čistí cévní stěny a posilují pojivové tkáně. Jeho antioxidační vlastnosti navíc dokáží účinně neutralizovat volné radikály v těle, které mohou způsobit poškození buněk.

Díky svým blahodárným přínosům si tak světlík lékařský získal velké obliby v lékařství a alternativní medicíně, kde se dnes používá proti únavě očí, nadměrné suchosti, fotosenzitivitě, zánětu spojivek a mnoha dalších očních potíží. Výplach očí z roztoku s jeho obsahem vám navíc pomůže odstranit nebo alespoň zmírnit podráždění zanícených očí a v případě, že jej budete užívat vnitřně, váš zrak se velmi účinně posílí.

Jak světlík lékařský konzumovat

Existují dva způsoby, jak můžete světlík lékařský konzumovat, a to: 

  • Interně: V takovém případě se nabízí užívat světlík lékařský ve formě tobolek (užívejte podle návodu na obalu) nebo jako extrakt, který každé 3-4 hodiny vypijete smíchaný s jinou tekutinou. 
  • Zevně jako výplach očí: Výplach očí připravíte tak, že povaříte půl čajově lžičky sušeného světlíku v 1 decilitru vody. Roztok nechte odstát, dokud nevychladne na pokojovou teplotu, a poté si jím několikrát denně vyplachujte oči – nejúčinnější metoda, jak bylinu aplikovat, je právě výplach, ovšem pokud chcete, můžete do roztoku namočit pouze tampon a ten přiložit na zavřené oko (třikrát denně po dobu maximálně 15 minut).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Další možné zdravotní přínosy

Ačkoliv je světlík lékařský známý především pro svou schopnosti léčit oči, může mít podle některých odborníků také další přínosy pro vaše zdraví. Berte však na vědomí, že je stále zapotřebí dalších studií, které by následující tvrzení potvrdily:  

  • Podporujte zdraví pokožky.
  • Snižuje hladinu cukru v krvi. 
  • Bojuje proti rýmě a kašli.  
  • Chrání tělo před škodlivými bakteriemi, které se podílejí na infekcích. 
  • Chrání játra před poškozením.

Potenciální přínosy této byliny se staly otázkou pro mnohé vědce, a proto v současné době dochází k dalším výzkumům, které by kompletně vysvětlily, jak ve skutečnosti světlík působí na lidské tělo.  

Jak často konzumujete světlík lékařský vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články