Návštěvám lékaře se na pár let vyhnete, stačí do jídelníčku zařadit lopuch

Pokud zařadíte lopuch do svého jídelníčku, můžete si tím zajistit pevné zdraví a ochranu před mnoha nemocemi. Stačí si z něj připravit léčivou šťávu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho užitečných bylinek je v současné době považováno za pouhý plevel a lidé jednoduše zapomněli na jejich úžasnou sílu. Podobně tomu je také u lopuchu, který je nabitý antioxidanty a nabízí nespočet zdravotních přínosů. Abyste navíc mohli využít jeho síly, stačí si z něj a několika dalších ingrediencí připravit jednoduchou šťávu, a tu podle lékařky Dominique Fontaine následně zařadit do svého jídelníčku. Již během pár dní na sobě budete moci rozpoznat velmi příznivé změny a budete se cítit mnohem lépe. 

Lopuch a lidské zdraví 

Některé cenné rostliny upadly kvůli lékům a metodám léčby současné doby v naprosté zapomnění. Většina lidí je dokonce začala považovat za obyčejný plevel a namísto nich se raději obrací na různé komerční přípravky, které jsou často plné chemických sloučenin a nefungují vždy tak dobře, jak by měly. A právě jednou z nich je lopuch, který si dokáže poradit s nespočtem onemocnění postihujících zejména starší lidi, jako je například artritida či bolest svalů, a dokonce vás dokáže ochránit před rozvojem rakovinného onemocnění. 

Přínosů však nabízí lopuch podle serveru WebMD mnohem více. Skvěle se osvědčil také v případě cukrovky, neboť pomáhá stimulovat činnost inzulinu a stejně tak čistí krevní řečiště od nahromaděných nečistot a těžkých kovů. V takovém případě je však nutné konzumovat zejména jeho kořeny, které ještě nevykvetly, a to po dobu 21 dní (nejlépe na podzim). Jakmile očistu dokončíte, udělejte si roční pauzu a poté postup zopakujte. Jedná se totiž o velmi silnou očistnou kúru, a pokud by si na ní tělo zvyklo, nemusel by být její účinek nejefektivnější.

škrábající se ruce - vyrážka iZdroj fotografie: Freepik
Lopuch pomáhá léčit vyrážku a ekzém

Další zdravotní přínosy rostliny 

Čerstvá šťáva lopuchu má také silné antibiotické a protizánětlivé vlastnosti, díky kterým si hravě poradí s mnoha nemocemi, počínaje problémy s trávicím traktem až po bolest hlavy či virové infekce. Výborně také působí proti vyrážkám, akné, ekzémům a dalším nepříjemným kožním problémům – v takovém případě stačí zalít polévkovou lžíci nasekané rostliny 2 šálky vroucí vody, nechat směs chvíli odstát, a jakmile dostatečně vychladne, omyjte s ní postižené místo. Metodu opakujte klidně třikrát denně, dokud nebude problém pryč. 

4 bylinky k úlevě od oteklých a bolavých nohou. Velkým pomocníkem je kořen lopuchu

Další možné využití kořene lopuchu je jako přírodní afrodiziakum. To znamená, že jeho zařazením do svého jídelníčku podpoříte své libido, a dokonce můžete zlepšit schopnosti při pohlavního styku. Díky svým antibakteriálním vlastnostem vám poté dokáže pomoci s plísňovými onemocněními a řadou dalších problémů. Na webu JakZdravě jsme také nedávno psali o dalším zázračném léků, který odstraní veškeré bakterie z krku. Pokud jej budete pít celý rok, ochráníte se před kašlem a dalšími nepříjemnými příznaky. 

Jak si připravit lopuch 

Lopuch lze užívat hned několika způsoby. Kromě výše uvedených jej můžete smíchat s mrkvovou šťávou v poměru 1:5 a poté pít 100 mililitrů třikrát denně, 20 minut před hlavními jídly. Díky přidané šťávě nebude jeho chuť tolik výrazná, a navíc si na nápoji pochutnáte. Použít jej můžete ale také ve formě masti. Stačí zalít 100 gramů nasekaného kořene lopuchu 200 mililitry oleje, nechat ho namočený přes noc a druhý den směs vařit alespoň 15 minut na mírném ohni. Nakonec obsah přeceďte a uchovávejte ve vhodné nádobě.

Jak často užíváte lopuch vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články