Když řádí dna, vředy, infekce močových cest nebo ledvinové kameny, pomocnou ruku podá libeček

Libeček je léčivá rostlina, která si v poslední době získává čím dál větší oblibu po celém světě. Je to především díky schopnosti zmírnit zánět močových cest.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Libeček lékařský pochází původně z Íránu a Afghánistánu, ovšem dnes se pro své blahodárné schopnosti pěstuje v určitém množství téměř po celém světě. Jedním z jeho hlavních zdravotních přínosů je zmírňování zánětů, a to zejména močových cest – jak ovšem říká lékařka Melissa Nieves, tato rostlina také disponuje diuretickými a antimikrobiálními vlastnostmi, přičemž vám může pomoci regulovat menstruační cyklus. Ještě než jej však budete chtít zkonzumovat, měli byste vědět, v jaké míře a po jakém zpracování je to vhodné.

Použití libečku lékařského

Libeček lékařský si získal oblibu zejména v tradiční medicíně, kde se používá také jako přísada do potravin pro zvýraznění chuti. Zajímavé jsou především jeho listy, které obsahují užitečné sloučeniny, jako jsou například ftalidy, kumariny a spolu s nimi také polyfenoly. Bohatý obsah těchto prvků umožňuje používat tuto rostlinu k mnoha zdravotním problémům, včetně:

  • infekce močových cest
  • ledvinových kamenů
  • syndromu dráždivého tračníku
  • malárie
  • bolesti v krku
  • zánětu mandlí
  • revmatismu
  • dny
  • vředů
  • žloutenky 

Studie z roku 2016, které se zúčastnilo 18 účastníků, se zabývala účinností libečku na cystinurii, vzácné dědičné onemocnění ovlivňující močový měchýř a ledvinové kameny. Ve výsledku bylo zjištěno, že tato rostlina skutečně pomáhá zmírňovat příznaky a urychlovat jeho léčbu. Je ovšem třeba poznamenat, že je z tohoto hlediska nutné provést další studie, které by to potvrdily. Pokud jej navíc budete užívat ve formě doplňků stravy, vždy se poraďte se svým praktickým lékařem, zda je to pro vás skutečně vhodné a v případě, že ano, tak jaké množství. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdraví močových cest a vedlejší účinky 

Libeček lékařský působí jako účinný prostředek, který dokáže zvýšit množství moči k proplachování močových cest při mírných problémech. To znamená, že tyto cesty dokáže chránit před poškozením a dalšími problémy. Kromě toho pak tato rostlina disponuje také diuretickými účinky, antibakteriálními účinky, protizánětlivými účinky a protirakovinnými účinky. Bohužel však i v tomto případě je třeba si dát pozor před jeho možnými vedlejšími účinky – celkově je jich však známo jen velmi málo, a to: 

  • Dermatitida: Při sběru může být vedlejším účinkem působení libečku dermatitida. Vědci tento problém považují za důsledek stejné sloučeniny, která způsobuje fotosenzitivitu.
  • Vyvolává menstruaci: Libeček obsahuje látku, která vyvolává vylučování děložní sliznice, což může vést k brzké menstruaci.
  • Fotosenzitivita: Sloučenina furokumarin, kterou libeček obsahuje, může způsobovat fotosenzitivitu (viz výše). Proto byste se při užívání libečku raději neměli vystavovat UV záření. Je však třeba dokončit další studie, aby bylo možné prohlásit toto tvrzení za jednoznačné.

Před užitím jakékoliv dávky libečku byste se měli poradit se svým lékařem o tom, jak často a jak dlouho byste jej měli užívat. Ve většině případů se však setkáte s doporučením 4 až 8 gramů denně, pokud se jedná o jeho sušené množství. To stačí zalít horkou vodou a následně vypít jako aromatický čaj. V případě tinktury jej můžete užívat v dávkách 0,5 až 2 mililitry třikrát denně.

Jak často konzumujete libeček vy?

Zdroj: Ncbi
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články