Lněná semínka sníží hladinu cholesterolu, sníží krevní tlak a regulují hladinu cukru v krvi

Jestli ještě nepatříte mezi fanoušky konzumace semínek, měli byste zapřemýšlet o změně. Pro začátek můžete ochutnat lněná semínka a těžit z jejich účinků na zdraví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zařazení lněných semínek do vašeho jídelníčku je velmi dobrý nápad. Obsahují hodně bílkovin, vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Tyto tři složky pomáhají udržovat vaše tělo zdravé. Podle dietetika Jareda Meachama pomáhá pravidelná konzumace lněných semínek udržovat zdravou váhu, snižovat cholesterol a udržet pod kontrolou hladinu krevního cukru. A to zdaleka není všechno, co umí. Navíc jejich zařazení do stravy je více než snadné.

Lněné semínko na cholesterol

Lněné semínko má velký vliv na snižování LDL (špatného) cholesterolu. Pravděpodobně se na těchto účincích významně podílí vláknina lněného semínka. Podle vědecké studie stačí 4 polévkové lžíce lněného semínka denně, aby došlo k poklesu LDL cholesterolu až o 15 %.

Snižuje krevní tlak

Kromě výrazného vlivu na cholesterol má pravidelná konzumace lněného semínka schopnost snižovat krevní tlak. Nejde o žádné babské povídačky, tento fakt je podložený vědeckou studií, která zkoumala 112 lidí s vysokým tlakem. Po dávce 30 gramů lněného semínka denně u zkoumaného vzorku lidí klesl krevní tlak. Kromě toho se povedlo u tohoto vzorku lidí výrazně snížit tělesnou hmotnost.

Lněná semínka a jejich vliv na krevní cukr

Lněné semínko vám může pomoci lépe kontrolovat hladinu krevního cukru. To je skvělá zpráva pro diabetiky. Navíc lněné semínko dokáže zvyšovat citlivost na inzulín, takže tělo dokáže regulovat hladinu cukru v krvi dokonce samo. Vzhledem k tomu, že hlavní účinky způsobuje vláknina, je lepší konzumovat celé lněné semínko než samotný lněný olej (není v něm vláknina).

Lněná semínka v dřevěné misce a trocha semínek rozsypaných na stole iZdroj fotografie: Pixabay

Hravě vyřeší střevní problémy

Opět se zde dostává na první místo vláknina lněného semínka, která napomáhá zdravému trávení a zdraví střev. Dokáže pročistit tlusté střevo a normalizovat konzistenci stolice. Doporučuje se lněné semínko rozdrtit na prášek, aby se z něj lépe vstřebaly živiny a vláknina. K tomu hodně pijte, stačí dodržet doporučené 2-3 litry tekutin.

Jak na konzumaci lněného semínka?

Nejlepší způsob je jíst lněné semínko jen tak. Je křupavé a má jemnou oříškovou chuť. Pro každodenní konzumaci se doporučuje dát si 1-2 polévkové lžíce lněných semínek do jogurtu a ten jíst k snídani. Ale lněná semínka vynikají všestranností, takže se hodí téměř do každého receptu. Můžete je přimíchat do smoothie, do těsta i do salátů. Vše záleží na vaší chuti a vaší fantazii.

A jestli vás konzumace semínek nadchla, můžete vyzkoušet další druhy semínek se skvělými účinky na zdraví.

Jak často jíte lněná semínka?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články