Semínek, která jsou zdraví prospěšná, existuje celá řada. Navíc jsou dostupná v téměř každém obchodě. Podívejte se, co pro vaše zdraví udělá konzumace lněných semínek.
Semínka obecně jsou velkým přínosem pro zdraví celého těla, zvlášť když je budete jíst pravidelně. Nemusíte je jíst samotná, dají se přidávat do salátů, polévek, jogurtů a dalších pokrmů. Ze všech semínek vám tentokrát představíme lněná semínka, která vám pomohou vyhnout se některým nemocem a podpoří zdraví celého těla.
Lněná semínka a jejich přínos pro zdraví
Lněná semínka obsahují velké množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou potřeba pro správnou funkci kardiovaskulárního systému. Kromě toho obsahují dostatek vápníku, takže podporují zdravé a pevné kosti a zuby. Web Healthline ještě dodává, že lněná semínka napomáhají lepšímu trávení a zdravé pokožce.
Stačí jen dvě polévkové lžíce
Nemusíte sníst lněných semínek pytel, to by vám ani neprospělo. Stačí dvě polévkové lžíce denně, abyste získali dostatečné množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Také vám to zajistí dostatek vitamínu B, jódu, vápníku, mědi, hořčíku, zinku, železa a beta-karotenu, jak píše WebMD. Pomocí lněných semínek se dá také hubnout, jak psala naše redakce dříve.
Chcete-li účinky lněného semínka znásobit, užívejte 1 čajovou lžičku mletého lněného semínka před každým jídlem a zapijte ho vodou. Z mletého semínka se živiny v těle lépe a rychleji vstřebají. Tuto kúru musíte vydržet alespoň tři týdny, abyste dosáhli viditelných výsledků. Pokud vám to nebude dělat potíže, můžete jíst lněná semínka klidně i několik měsíců, protože nejsou nijak škodlivá.
Kdy se lněným semínkům vyhnout
Lněná semínka se nedoporučují jíst v případě, trápí-li vás silný průjem, protože by váš stav ještě zhoršila. Dále je nejezte při onemocněních jícnu, dělohy a vaječníků. Vyhnout by se jim měli také lidé, kteří trpí žlučovými kameny. Lněná semínka nejsou vhodná pro těhotné ženy a cukrovkáře.
Pokud do některé z těchto kategorií spadáte a přesto chcete lněná semínka pravidelně konzumovat, poraďte se s lékařem, zda je to pro vás vhodné. Případně můžete vyzkoušet jiná semínka, například semínka černuchy, o které jsme na JakZdravě již psali.