Pomocnice majoránka: Je plná antioxidantů, může pomoci na zažívací potíže

Vůně a chuť majoránky vyléčí mnohé zdravotní neduhy, stejně tak sloučeniny a antioxidanty, kterými doslova přetéká. Budete se divit, s čím vším vám pomůže.

majoranka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Majoránka je základ české kuchyně. Navíc jde o nesmírně zdravou bylinku. Kromě charakteristické chuti nabídne účinky, které vám pomohou navrátit zdraví. Obsahuje látky, které pomáhají proti bolesti, a velké množství antioxidantů, jež vás ochrání před mnohými nemocemi. Dietetik Daniel Preiato dodává, že majoránka se též doporučuje ženám k normalizaci menstruačního cyklu a hormonů.

Přínosy majoránky pro trávení

Majoránka patří mezi nejsilnější bylinky, kterými si můžete pomoci při trávicích obtížích. Velmi nápomocná je hlavně při nadýmání, zklidňuje podrážděný žaludek a zrychluje metabolismus. Tím, že podporuje správnou funkci střev, vám zajistí pravidelnou stolici bez extrémních výkyvů, ať už k průjmům, nebo zácpám. Pro podporu trávení si dopřejte 3 šálky majoránkového čaje denně.

Majoránka chrání srdce

Účinky majoránky ocení také kardiovaskulární systém. Majoránka chrání zdraví vašeho srdce tím, že odstraňuje usazeniny v cévách, čímž snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak. To ve výsledku zlepšuje krevní oběh, takže se snižuje riziko infarktu.

Nachlazení i chřipka se leknou majoránky

Majoránka obsahuje silné protizánětlivé a antibakteriální sloučeniny. Čaj z majoránky kromě trávení léčí záněty v těle. Pomáhá při chřipce, nachlazení, uvolňuje ucpané dutiny a pomáhá rozpouštět hleny. Pomůže také při bolestech svalů, revmatismu nebo migréně.

Ženské ruce s bylinkovým čajem iZdroj fotografie: Freepik

Klouby a páteř

Kromě čajů se majoránka hodí ve formě oleje na bolavá místa na těle. Při bolestech kloubů, svalů a páteře si připravte majoránkový olej z 50 gramů čerstvé rozmačkané natě, kterou zalijete 500 ml kvalitního oleje. Nechte louhovat 3 týdny na tmavém místě, občas protřepejte a pak už stačí jen aplikovat.

Majoránka a psychika

Majoránka silně voní. Její vůně uklidňuje a pomáhá při nespavosti. Stejně jako sušená levandule vám pomůže sušená majoránka v látkovém sáčku pod polštářem. Její vůně vám zajistí rychlejší usínání a kvalitní spánek. Při depresích a špatných náladách pomáhá nápoj ze dvou lžic majoránky. Ty zalijte 250 ml vody a nechejte den louhovat. Poté scedíte, přidáte 2 lžičky medu a můžete popíjet. Brzy by se vám mělo ulevit.

Jestliže máte rádi přírodní vůně a chcete zmírnit stres a zkvalitnit spánek, zkuste sílu éterických olejů.

Jak využíváte majoránku vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články