Je pro vás chléb nevhodný? Mýty a fakta o chlebu | Jakzdrave.cz

Je chléb špatný? Vždy záleží na jeho typu. Při správném výběru předejdete zdravotním problémům a podpoříte své zdraví

Chléb je označován jako nevhodná potravina, záleží ovšem na jeho typu. Při správném výběru předejdete zdravotním komplikacím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chléb je základní potravinou v mnoha zemích již po tisíciletí. Obvykle se peče z mouky a vody. Existuje mnoho druhů chlebů – běžný, sladký, kynutý i jiný – a mnoho druhů kvásku, ze kterého se vyrábí.
Navzdory své popularitě je chléb často charakterizován jako nezdravý pokrm. Ve srovnání s jinými potravinami, jako je například ovoce nebo zelenina, má relativně nízký obsah základních živin. Nejenže obsahuje poměrně mnoho kalorií a sacharidů, ale nachází se v něm poměrně málo bílkovin, tuků, vlákniny, vitamínů a minerálů. Nutričně ovšem záleží na druhu chleba. Například celozrnný se může chlubit vyšším množstvím vlákniny.

Obsahuje lepek

Chléb stejně jako ostatní pšeničné výrobky obsahuje lepek. Jedná se o specifický typ bílkoviny, která pomáhá těstu kynout a dodává mu elastickou strukturu. Ačkoliv většina lidí tráví lepek snadno, jiní ho nemusí tolerovat.


iZdroj fotografie: Pixabay

Celiakie je autoimunitní porucha, při které lepek poškozuje sliznici tenkého střeva a narušuje vstřebávání živin. Někteří lidé na něj mohou být citlivější, což jim může způsobit trávící problémy, jako je nadýmání, průjem a bolest žaludku. Tito jedinci by se měli pšeničnému chlebu vyhýbat a nahradit ho bezlepkovými výrobky. Ty se vyrábí například z rýžové, bramborové nebo tapiokové mouky.

Vysoký obsah sacharidů

Chléb má vysoký obsah sacharidů. V jednom plátku se průměrně nachází 13g. Tělo rozkládá sacharidy na glukózu, což vede ke zvýšené hladině cukru v krvi. Příjem velkého množství sacharidů je spojován s vyšším rizikem vzniku diabetu 2. typu a metabolického syndromu, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění.


iZdroj fotografie: Pixabay

Některé druhy chleba pomáhají zpomalit vstřebávání cukru, a tím stabilizovat hladinu cukru v krvi. Mezi ně patří například celozrnný, který má vysoký obsah vlákniny. V chlebu se rovněž nacházejí antinutriční látky. Ty blokují přijímání určitých minerálů. Pro většinu lidí je to vcelku nepodstatné, ale například pro vegany a vegetariány je obsah živin důležitý.

Obohacen o vitamíny a minerály

Chléb má obecně nízký obsah živin. Některé typy jsou obohaceny o další mikroživiny, aby se zvýšila jejich nutriční hodnota a zabránilo se jejich nedostatku. I přestože je chléb o ně obohacen, v kombinaci s vyváženou stravou může splňovat všechny výživové potřeby.


iZdroj fotografie: Pixabay

Celozrnný chléb

Celozrnný chléb je spojen s řadou působivých zdravotních přínosů. Konzumace semínek snižuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky, obezity a rakoviny tlustého střeva. Tento typ chleba má celkově vyšší obsah vlákniny, bílkovin a mikroživin. To z něj činí nejlepší volbu, pokud chcete zhubnout nebo zlepšit svůj zdravotní stav.

Nejzdravější druhy chleba

Udělejte moudré rozhodnutí a vyberte si chléb, který zlepší vaše zdraví a s nímž se vyhnete vedlejším negativním účinkům. Celozrnný chléb je rozhodně lepší volbou než chléb bílý. Dalším vhodným kandidátem je chléb z naklíčených semínek. Je mnohem stravitelnější a nutričně vyváženější.

Vychutnejte si chléb bez výčitek a zařaďte jej do svého zdravého jídelníčku. Ideální je vybrat zdravou variantu a kombinovat ji s vyváženou stravou, abyste získali maximální zdravotní výhody.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Holení odzvonilo, depilace slaví úspěch. Žiletka vosku nedokáže konkurovat, ten udrží sametově hebké nohy několik týdnů
Události247
SMS karantény? Je otázka, kdy zprávu otevřeme a jestli ji vůbec přečteme, říká advokát Bláha
VědaŽivě
Jak se ptáci naučili létat? 3 vycvičení netopýři pomáhají vědcům zjistit, jak ptáci poprvé vzlétli
adbz
Seznam nejdražších psích plemen pro rok 2022: Tibetského mastifa pořídíte i za 42 milionů korun