Nápoj z červené řepy sníží krevní tlak a dodá tělu potřebné vitamíny

Červená řepa obsahuje velké množství živin a sloučenin, které vaše tělo potřebuje ke správnému fungování. Pokud ji jíte pravidelně, ochrání vás před vážnými nemocemi.

i Zdroj fotografie: Rod Waddington / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Červená řepa je kořenová zelenina, která vám dodá potřebné živiny, vlákninu a díky mnoha rostlinným sloučeninám vám pomůže udržovat tělo zdravé. Působí blahodárně na kardiovaskulární systém a dodává člověku energii. Adda Bjarnadottir, zdravotní sestra a dietetička, doporučuje pro ještě větší efekt kombinovat červenou řepu s další zeleninou, například s mrkví. Takováto vitamínová bomba je zdravá a navíc úžasně chutná.

Zeleninový recept na super zdravý nápoj

Vyzkoušejte doma jednoduchý zeleninový nápoj, který dodá vašemu tělu vitamíny a živiny. V lidovém léčitelství se o něm dokonce říká, že pomáhá proti rakovině. Jeho příprava je úžasně snadná, stačí ingredience naházet do mixéru a elixír zdraví je připraven k podávání.

Co budete potřebovat?

  • Červenou řepu (55 %),
  • mrkev (20 %),
  • celer (20 %),
  • brambory (3 %)
  • a ředkvičky (2 %).

Jednotlivé ingredience jsou uváděny v procentuelním zastoupení. Je jen na vás, kolik si nápoje připravíte. Popíjet byste ho ale měli pouze tolik, kolik si ho vaše tělo žádá.

Červená řepa pečuje o krevní cévy

Jistě jste si všimli, že červená řepa je v zeleninovém elixíru zdraví hlavní přísadou. Díky ní pravidelným popíjením nápoje dodáte tělu vlákninu, která vám pomůže snížit hladinu cholesterolu v krvi. Navíc látky v červené řepě pomáhají chránit výstelku cév a udržovat jejich pružnost, což vede ke snížení krevního tlaku. K tomu přidejte množství antioxidantů, které pomohou odstraňovat toxiny a následky oxidačního stresu.

Červená řepy celé a rozkrojené bulvy iZdroj fotografie: Pixabay

Protirakovinný účinek červené řepy

Kromě krevního tlaku a péči o cévy je červená řepa často v lidových radách spojována s protirakovinnými účinky. Doporučuje se hlavně na leukémii, ale pravděpodobně má schopnost zpomalovat dělení a růst rakovinných buněk v těle. To dokonce potvrzuje tato vědecká studie. Také její pravidelnou konzumací můžete docílit nižšího rizika vzniku rakoviny. Vědci se ovšem zabývají zkoumáním jednotlivých sloučenin. Jak je to s celou červenou řepou ve stravě ukážou další výsledky bádání.

Můžete také vyzkoušet červenou řepu jako pomocníka při hubnutí. S jejím obsahem vlákniny a živin by to mělo jít snadno.

V jaké úpravě máte červenou řepu nejraději? 

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články