Když chybí, je to problém: Nedostatek vitamínu D způsobuje artritidu i obezitu

Nedostatek vitamínu D je nebezpečný problém, který může mít zásadní vliv na vaše zdraví. Pokud rozpoznáte příznaky, co nejdříve se obraťte na svého praktického lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Již mnoho výzkumů potvrdilo, že nedostatek vitamínu D může mít závažný dopad na lidské zdraví a způsobit řadu nepříjemných příznaků. Jak totiž říká lékařka Katherine Marengo, jedná se o velmi důležitou složku, která v těle zastává mnoho procesů, jako je například správná funkce imunitního systému, tvorba kostní hmoty a udržení dobré hladiny vápníku v krvi. Je proto nezbytné, abyste v případě rozpoznání typických příznaků jeho nedostatku, co nejdříve navštívili svého lékaře a začali s případnou léčbou, jinak vám může hrozit nebezpečí. 

Melancholie 

Většina psychiatrů potvrzuje skutečnost, že jedním z příznaků nedostatku vitamínu D je častý sklon k melancholii. Důvodem je především skutečnost, že pomáhá regulovat emoce a má velký vliv na mozek, takže jeho nedostatek může výrazně přispívat k pochmurným náladám a depresím. Kromě toho je tento problém spojován s negativními účinky na spánek, což je další nezbytný faktor pro udržení dobrého psychického stavu. Na člověka může mít vliv i samotné počasí, kdy je slunce zatažené a nelze z něj získávat dostatek této živiny. 

Obezita nebo nadváha

Vitamín D je sloučenina rozpustná v tucích, což znamená, že si tělo jeho potřebné množství většinou hromadí právě v nich. Pokud tedy máte výraznou nadváhu nebo trpíte obezitou, pravděpodobně jej budete potřebovat mnohem více než člověk s normální váhou. Jak uvádí web My.clevelandclinic, tělo ho totiž v takovém případě může vyžadovat podstatně více, což si žádá jeho vyšší příjem, a pokud tak člověk neučiní, může se jeho váha ještě zvýšit nebo se může potýkat s řadou dalších nepříjemných problémů. 

Bolest kostí - nohy atleta iZdroj fotografie: Depositphotos
Nedostatek vitamínu D může způsobovat bolest kostí

Bolest kostí a artritida 

Dalším typickým příznakem nedostatku vitamínu D v těle je bolest kostí, která se může objevovat po celý den. V tomto případě je důležité být obzvláště na pozoru, protože lékaři mají často tendenci připisovat jej syndromu chronické únavy nebo fibromyalgii (tu taktéž doprovází ztuhlé a bolavé svaly) – pokud se tedy bolesti kostí objevují pravidelně a nic vám na ně nepomáhá, raději si nechte udělat krevní testy, které vám odhalí veškeré důležité informace o vašem těle a vy je budete moci následně začít řešit správným způsobem.

Střevní problémy a pocení hlavy 

Jak již bylo zmíněno výše, vitamín D je sloučenina rozpustná v tucích, takže pokud máte trávicí problémy, které ovlivňují schopnost těla ukládat tuk, můžete se potýkat s jeho nedostatkem – pozor, že například zácpa a nevolnost mohou také odkazovat na vážné problémy s játry, jak jsme nedávno na webu JakZdravě upozorňovali. Pozor by si měli v tomto případě dávat zejména lidé s Crohnovou chorobou, celiakií a citlivostí na lepek. Odborníci také upozorňují na pocení hlavy, které může být prvním příznakem nedostatku vitamínu D. 

vitamin D

Vitamín D obrní vaší imunitu a ochrání tělo před chřipkou a virovými onemocněními. Nezapomínejte na něj, podzim se blíží

Lidé starší 50ti let 

Přibližně 95 % lidí starších 50ti let trpí nedostatkem vitamínu D, a to nejen proto, že tráví hodně času v interiéru, ale také kvůli neschopnosti jejich těla vytvářet tuto látku navzdory slunečnímu záření – dokonce vyšlo najevo, že tělo staršího člověka dokáže produkovat až o 30 % méně vitamínu D. Pozor by si měli dávat také osoby s tmavší pokožkou, pro které může být absorbování vitamínu D ze slunečních paprsků mnohem náročnější (mají totiž více pigmentů, které chrání jejich tělo). Mezi vhodné zdroje tohoto vitamínu patří: 

  • obiloviny
  • pomerančový džus
  • obyčejný jogurt
  • přírodní uzeniny
  • vepřové maso
  • hovězí maso
  • losos
  • vejce
  • některé ovoce a zelenina

Jak se před nedostatkem vitamínu D chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články