Nejsilnější bylinka proti stáří: Máta nejen omladí, ale pomůže i na bolavé klouby

Máta vyhladí vrásky, zlepší mozkové funkce a pomůže vám i od bolestí kloubů. Snadno ji vypěstujete v květináči či na zahradě a lék tak máte vždy po ruce.

máta peprná i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Máta je oblíbenou přísadou do letních drinků, alkoholických nápojů i čajů. Vyrábí se z ní čokoláda i zmrzlina. Používá se při vaření, do pleťových krémů, zubních past, šamponů i balzámů na rty. Navíc je již po velmi dlouhou dobu oblíbenou blinkou v lidovém léčitelství. Pomáhá na bolesti hlavy i kloubů, podporuje funkce mozku i imunitní systém. 

Máta zpomaluje stárnutí

Máta má nejen skvělou osvěžující chuť a vůni, ale obsahuje i množství zdraví prospěšných složek, ze kterých profituje celé tělo. Obsahuje velké množství antioxidantů, které jednak pomáhají zlepšovat krevní oběh, ale hlavně zabraňují poškození buněk volnými radikály. Snižují tak projevy předčasného stárnutí, protože zpomalují vznik jemných linek a vrásek.

Z přínosů máty těží celé tělo

Máta je plná důležitých živin a má celou řadu zdravotních účinků – od zlepšení funkce mozku až po zdraví trávicího traktu:  

  • Zklidňuje podrážděnou pokožku: Máta má antibakteriální účinky a obsahuje kyselinu salicylovou a vitamin A, které jsou prospěšné pro aknózní nebo podrážděnou pleť.
  • Podporuje zdraví ústní dutiny: Máta maskuje zápach z úst, a proto je skvělou přísadou do zubních past, ústních vod a žvýkaček. Zatímco tyto výrobky zápach pouze maskují, žvýkání skutečných mátových lístků nebo pití mátového čaje hubí samotné bakterie a navíc pomáhá i proti vředům v ústech.
  • Zlepšuje zdraví zažívacího traktu: Máta má pozitivní vliv na trávicí systém a dokonce dokáže zmírnit i některé příznaky syndromu dráždivého tračníku. V tomto ohledu je úplně nejlepší mátový olej, a to kvůli svému vysokému obsahu mentolu, který dokáže uvolnit svaly v trávicím systému, zlepšit trávení a zmírnit bolesti žaludku.
  • Posiluje imunitní systém: Antioxidanty obsažené v mátě nejenže zpomalují stárnutí, ale dokáží i podpořit funkci imunitního systému.
zapomínání, muž se drží za čelo iZdroj fotografie: Pixabay
Máta podporuje funkce mozku.
  • Zlepšuje funkce mozku: Máta má pozitivní vliv na funkci mozku, zlepšuje paměťové schopnosti a zabraňuje duševní únavě. V tomto ohledu je nejúčinnější inhalace rostlinných silic.
  • Podporuje těhotenství: Jednou z méně známých výhod máty je, že může být použita i na podporu těhotenství, a pokud použijete na bradavky esenciální mátový olej nebo gel, uleví vám od bolesti při kojení a zabrání popraskání kůže.
  • Snižuje příznaky nachlazení: Máta je jedním z nejčastějších přísad do pastilek a bonbónů na nachlazení a nosních sprejů. Není se čemu divit, když uvolňuje nosní dutiny a zlepšuje dýchání nosem.
  • Pomůže vám zvládat stres: Máta vám může pomoci bojovat s pocity frustrace, únavy a úzkosti. Některé studie dokonce naznačují, že na zklidnění nervů stačí i jen samotná vůně máty. Studie také naznačují, že máta peprná může snižovat krevní tlak a předcházet hypertenzi, která je častým důsledkem stresu.
  • Snižuje příznaky alergií: Máta obsahuje antioxidační a protizánětlivou látku zvanou kyselina rozmarýnová, která má protialergické účinky.

Jak použít mátu proti bolestem

Kromě toho, že máta zpomaluje stárnutí a pomůže vám se řadou zdravotních či kosmetických problémů, vám může ulevit i od bolesti. Vyzkoušejte jeden z těchto receptů:

Obklad na bolavé svaly

Nasekejte 2 polévkové lžíce čerstvé máty, vložte je do sklenice a zalijte vroucí vodou. Nechte přikryté 10 minut odstát, poté je sceďte a do vzniklého čaje namočte bavlněnou látku. Přiložte ji jako obklad na bolavé místo a nechte působit 15 minut.

Obklad na bolavé klouby

Opět použijte 2 polévkové lžíce čerstvé máty, tentokrát ji však rozmačkejte (či odšťavněte) abyste z ní dostali šťávu. Tu poté aplikujte na bolavé místo a zabalte potravinovou fólií. Nechte ji hodinu působit. Bolestivá místa můžete také potírat esenciálním olejem.

Jaký je váš oblíbený recept s mátou?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články