Bobkový list není jen obyčejné koření, pomůže například na bolest kloubů

Bobkový list se v lidovém léčitelství používá již od nepaměti. Vědecké výzkumy jeho účinnost potvrzují. Pomůže vám od příznaků nachlazení, zažívacích obtíží i od bolesti.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Bobkový list najdete snad v každé české kuchyni. Je nezbytnou přísadou mnoha oblíbených pokrmů, včetně polévek a omáček. Má však i jiné využití, než je jen vylepšení chuti jídel. Jak připomíná expertka na výživu Sade Meeks, MS, RD, bobkový list má svou nezastupitelnou úlohu i v lidovém léčitelství. Jeho využití je poměrně rozmanité a často se používá pro své protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Dalo by se říci, že je to téměř všelék, který si poradí s nachlazením, trávicími problémy i bolestmi kloubů.

Bobkový list funguje téměř jako zázračný lék

Bobkový list vám uleví od zažívacích obtíží, zmírní bolesti svalů a kloubů nebo sníží horečku. To, co je v lidovém léčitelství známo již po staletí, v posledních desetiletích prokazují i četné vědecké studie. Mnoho z nich je však prováděno na zvířatech, bude tedy nutné provést ještě výzkumy na lidech. Předmětem zájmu je i schopnost bobkového listu bojovat proti závažnějším onemocněním, například rakovině, nebo předcházet diabetu 2. typu. Při běžných obtížích vám může ulevit stejně jako chemické léky. Můžete jej použít, když vás trápí například:

  • Trávicí problémy: Bobkový list můžete použít k léčbě mnoha trávicích potíží, jako je nadýmání, plynatost či žaludeční křeče. Jeho příznivé účinky na zažívání opět potvrdilo i několik vědeckých studií. Pro přípravu čaje z bobkového listu jednoduše dejte několik lístků do vroucí vody a nechte louhovat asi 10 minut. Konzumujte tento čaj před jídlem nebo po jídle a připravujte ho vždy čerstvý.
  • Podpora trávení: Bobkový list má povzbuzující účinky na trávení. Přidání bobkového listu do pokrmů, jako jsou polévky, omáčky nebo dušená jídla, může pomoci zlepšit trávení a podpořit chuť k jídlu.
  • Snížení horečky: Bobkový list má dle výzkumů také schopnost snižovat horečku. Můžete například připravit odvar z bobkového listu a natřít ho na čelo. Pamatujte však, že je důležité zjistit a léčit příčinu horečky. Pokud horečka přetrvává nebo je skutečně vysoká, rozhodně vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Léčba bolesti: Bobkový list se také používá pro zmírnění bolesti svalů a kloubů. Můžete vyrobit masážní olej z bobkového listu smícháním rozemletých lístků s nějakým nosným olejem, například olivovým či slunečnicovým. Tento olej můžete poté aplikovat na postižené oblasti a masírovat je pro úlevu od bolesti. K léčbě bolestí hlavy vložte bobkový list do nosní dírky nebo přímo na čelo (například pod čelenku či šátek).
  • Nachlazení: Bobkový list může být také použit pro inhalace při nachlazení, kašli nebo bolestech v krku. Dejte několik listů do vroucí vody a pod ručníkem pak vdechujte páru, kterou uvolňují esenciální oleje z listů. Tím uvolníte dýchací cesty a vaše příznaky se zmírní.
iZdroj fotografie: Uživatel Cesali4_s / Creative Commons / CC BY-SA

Bobkový list údajně také pomáhá od usazenin solí v kloubech 

Na rozdíl od výše uvedených tipů se tento neopírá o žádný vědecký výzkum, avšak v lidovém léčitelství má dlouhou tradici. Cílem této léčby je zbavit se solných usazenin v kloubech a také zmírnit bolesti při změnách počasí a únavy kloubů. V kloubech se usazují soli kyseliny močové a vápenaté usazeniny, které mohou způsobovat dnu, bolesti kostí a kloubů. 

Ozdravná kúra pro klouby

V průběhu léčby je zapotřebí upravit i jídlo. Stravujte se především vegetariánsky, zcela vynechejte červené maso, omezte vejce, mléko, tvrdý sýr a tvaroh. Kúra trvá tři dny a nejvhodnější dobou na její držení je léto. Na celou kúru potřebujete 15 g bobkového listu.

Jak léčivou kúru provedete?

Každý den rozdrťte 5 gramů bobkového listu, povařte je ve 300 ml vody po dobu cca 5 minut. Poté odvar přelijte do termosky a nechte 5 hodin louhovat. Následně sceďte a pijte po malých doušcích každých 30 minut po dobu 12 hodin. Nepijte velké množství najednou, vždy jen pár doušků. Do kúry se nepouštějte v případě, že jste těhotná nebo kojíte, pokud užíváte léky na diabetes 2. typu (bobkový list snižuje glukózu v krvi) či užíváte-li sedativa (účinek se může znásobit).

K čemu dalšímu využíváte bobkový list vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články