I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky

Oregano není jen voňavou přísadou do omáček. Obsahuje několik unikátních sloučenin, které pomáhají v boji proti mnoha zdravotním problémům. Od běžného kašle až po rakovinu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Oregano se používá k léčebným účelům již od starověku. A není se čemu divit, má totiž až neuvěřitelné množství zdravotních výhod. Jak vysvětluje výživová expertka Rachael Ajmera, MS, RD, oregano obsahuje sloučeniny, které zmírňují kašel a napomáhají hojení ran. Oregano pomáhá také při trávení a v boji proti některým bakteriím, virům i parazitárním infekcím.

Oregano má obrovské množství zdravotních výhod

Oregano se používalo při léčbě již ve starověkém Řecku. Vyráběly se z něj léčivé čaje, odvary i obklady. Svou pozici si v lidovém léčitelství udrželo i dnes, protože pomáhá při opravdu velkém množství obtíží:

  • kašel a respirační onemocnění, včetně onemocnění plic a průdušek
  • žaludeční křeče a další zažívací problémy
  • kožní problémy, jako jsou ekzémy a podráždění různého původu
  • nespavost 
  • zánětlivé procesy
  • plísňové  i bakteriální infekce
  • nechutenství
  • neurologická onemocnění

Oregano v očích moderní vědy

Vědci dlouhodobě studují léčivé účinky bylin používaných v lidovém léčitelství. Ne jinak je tomu i u oregana. Zatím se podařilo prokázat následující výhody, které jsou oreganu tradičně přisuzovány:

iZdroj fotografie: iStock

Pomáhá v boji proti bakteriálním infekcím

Oregano obsahuje jisté sloučeniny, které mají silné antibakteriální účinky. Podle výzkumů, je esenciální olej z oregana druhým nejúčinnějším olejem proti bakteriím vůbec (první byl tymián). Například z jedné studie vyplynulo, že oreganový esenciální olej pomáhá blokovat růst bakterií Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa. To však nejsou jediné dva druhy bakterií, proti kterým lze oregano použít. Jiná studie ve zkumavkách totiž zjistila, že oregano je účinné proti 23 různým druhům bakterií.

Pomáhá rychle zastavit virové infekce

Z několika studií vyplynulo, že oregano a jeho složky mohou kromě boje proti bakteriím chránit také proti některým virům. Dvě hlavní sloučeniny v oreganu, které jsou spojovány s antivirovými účinky, jsou karvakrol a thymol. V jedné studii karvakrol inaktivoval norovirus, virovou infekci, která způsobuje průjem, nevolnost a bolesti žaludku, a to již během jedné hodiny po ošetření. Další studie zjistila, že thymol a karvakrol inaktivovaly 90 % viru herpes simplex, opět během pouhé jedné hodiny.

Snižuje zánětlivé procesy

Akutní zánět je normální imunitní reakce, ke které dochází v důsledku nemoci nebo zranění. Na druhou stranu chronický zánět přispívá k rozvoji nemocí, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a autoimunitní onemocnění. Oregano je bohaté na antioxidanty, které mohou pomoci neutralizovat volné radikály a zánět zmírnit. Obsahuje také sloučeniny jako již zmíněný karvakrol, u kterých byly prokázány protizánětlivé účinky. Například v jedné studii na zvířatech karvakrol snížil otok myších tlapek až o 57 %.

Je účinný i proti rakovině

Vzhledem k tomu, že má oregano vysoký obsah antioxidantů, které neutralizují poškození volnými radikály, může dle několika studií pomáhat i v prevenci rakoviny. Některé studie ve zkumavkách navíc prokázaly, že oregano a jeho složky mohou pomáhat ničit rakovinné buňky. V jedné studii ve zkumavkách byly lidské buňky rakoviny tlustého střeva ošetřeny extraktem z oregana, který nejenže zastavil jejich růst, ale pomohl je i zničit.

Jaký je váš oblíbený recept s oreganem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články