Aby byly kosti silné, je nutné jim dodávat živiny a přiměřeně je zatěžovat. Nesvědčí jim sedavý způsob života a vyšší věk, ve kterém dochází ke zmenšení hustoty kostní hmoty.
Mezi hlavní živiny, které vyživují kosti, patří vápník, fosfor, draslík, hořčík, bór a vitamíny C, K a D. Když si člověk toto uvědomí, tak má vlastně vyhráno, protože bude vědět, co by měl především zařadit do svého jídelníčku. Většinu těchto minerálů a vitamínů dodá pestrá a vyvážená strava, jež obsahuje zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy, semena a mléčné výrobky. Důležité je takový jídelníček dodržovat zejména ve vyšším věku, říká Franciska Spitzlerová, protože dochází k řidnutí kostí.
Dopřejte si hodně zeleniny a ovoce
Obecně se doporučuje sníst denně minimálně 400 g ovoce a zeleniny. Pro toho, kdo s chutí tyto potraviny konzumuje, to je samozřejmě orientační množství a neznamená to, že by toho neměl sníst víc. Horší je to u osob, které zeleninu nemají rády a ovoce sní jen trochu. Pro ně by možná bylo ideální smoothie nebo koktejl, kterým do sebe dostanou větší porce zeleniny a ovoce. Ve smoothie by neměly chybět švestky, které pomáhají udržovat zdravé kosti. Zároveň dodají nápoji sladkou příchuť.
Pijte zelený čaj
Během dne je zapotřebí dodržovat pitný režim. Nejlépe je popíjet obyčejnou vodu. Pokud si ale dáte zelený čaj, dopřejete si nápoj, který je silným antioxidantem a snižuje oxidační stres. Tím působí jako prevence ztráty kostní hmoty, jež souvisí s věkem. Zelený čaj také může snížit riziko zlomenin. V prvních třech až pěti letech po menopauze u žen dramaticky klesá hustota kostí a zelený čaj je jednou z možností, jak tomu zabránit.
Konzumujte zelenou zeleninu
Do jídelníčku určitě zařazujte petržel, koriandr, hlávkový salát nebo zelí. Jedná se o zeleninu bohatou na vápník a vitamíny C a K. Oba přispívají k pevnějším kostem. Vitamín C pomáhá vytvářet kolagen, bez něhož se kosti neobejdou. Vitamín K je nezbytný v procesu mineralizace kostí.
Na svačinu si dejte kefír
Domovinou kefíru je daleký Kavkaz a Tibet, kde se připravuje z kozího nebo ovčího mléka. V našich končinách ho mlékárny vyrábějí z kravského mléka. Jedná se o kvašený mléčný nápoj, který je velmi zdravý pro střeva. Pomáhá upravovat střevní mikroflóru, ale zároveň je bohatý na vápník, což je jeden ze stavebních prvků kostí. Z tohoto důvodu je pití kefíru velmi zdravé pro trávení i pevnost kostí.