Potravinoví „zabijáci spánku“: O kořeněných jídlech se to moc neví, ale mnohdy jsou příčinou věčného převalování

Tyto potraviny určitě běžně konzumujete. Mohou to být ale právě ony, co je důvodem špatného usínání a nekvalitního spánku. Před spaním je příště určitě vynechte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jídlo vás provází celý život. A často také celou noc, kdy marně přemýšlíte, proč se vám nedaří usnout, a jediné, po čem toužíte, je troška spánku. Dietoložka a zdravotní sestra Jillian Kubala varuje před některými druhy potravin, které vám znemožní usínání. Samozřejmě také dodává, že je třeba dodržovat spánkovou hygienu a zajistit si pro spánek optimální a příjemné podmínky. Otázkou ale zůstává, kterým potravinám se před spaním určitě vyhnout. Pojďte se na ně podívat.

Kofeinové nápoje

Kofeinové nápoje se pijí pro povzbuzení a pro zajištění duševní bdělosti. Jejich nadměrná konzumace může způsobit potíže se spánkem, stejně tak, jako když si dáte silnou kávu v pozdních odpoledních hodinách. I když se vám nemusí zdát, že by vám nápoj zabránil usnout, jeho neblahé účinky se odrazí na kvalitě spánku. Takže abyste se necítili druhý den unavení, dejte si poslední kofeinový nápoj v poledne. Uvědomte si, že tělu trvá 5-10 hodin, než ho zcela odbourá.

Alkohol

Připadá vám to nemožné? Vždyť po pár sklenkách člověk padne (v tom lepším případě do postele) a spí jako dudek. To sice ano, ale pravda je taková, že alkohol takto působí jen zdánlivě. Negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Může také za to, že se nad ránem vzbudíte a nemůžete znovu usnout. K tomu vám bude pravděpodobně všelijak. Navíc alkohol působí jako diuretikum, takže budete celou noc chodit na záchod, jak močový měchýř přikáže.

Čokoláda

Sladké potěšení si dopřejte raději přes den než před spaním. Čokoláda, hlavně ta kvalitní, obsahuje kofein. Neobsahuje ho sice takové množství jako káva, ale pro narušení spánku to stačí. Chcete-li si pojistit ničím nerušený spánek, mlsejte radši přes den.

iZdroj fotografie: Pixabay

Cukr

Hromady cukru nepatří do zdravého jídelníčku a nepatří ani na talíř s večeří. Přidaný cukr má na svědomí riziko vzniku některých onemocnění a významné narušení spánku. Není se čemu divit. Cukry jsou rychlá energie pro mozek a pro svaly, kterou tělo sice potřebuje, ale když je aktivní. Nabudit se cukrem na noc nevěstí dobrý spánek.

Následky kořeněných jídel

Žádné koření neobsahuje konkrétní látku, která by blokovala spánek. Ovšem hodně kořeněná jídla mají rušivý efekt na váš spánek v tom, že pálí a tlačí v žaludku. Někdy dokonce způsobují kyselý reflux do jícnu. Výsledek? Neschopnost usnout nebo snížená kvalita spánku z důvodu tělesného nepohodlí. Existuje ještě domněnka, že kořeněná jídla zvyšují tělesnou teplotu, která se má naopak při spánku snížit, čímž je narušen pohodlný spánek.

Která jídla nemůžete jíst před spaním vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění