Palivo pro zotavování po úrazu či nemoci: 7 typů potravin, které vás zaručeně a rychle postaví zpátky na nohy

Když se zotavujete z nemoci nebo operace, měli byste své tělo zásobovat potravinami s vysokým obsahem živin a látek, které podporují hojení a zkracují tak dobu rekonvalescence.

kolagen buňky i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ať už se zotavujete po nemoci nebo po operaci, potraviny a nápoje, které konzumujete, vám mohou v rekonvalescenci pomoci nebo ji naopak ztížit. Nutriční specialistka Amy Richterová tvrdí, že mnoho potravin, včetně ovoce, zeleniny, zdravých tuků a zdrojů bílkovin zmírňuje záněty, zlepšuje funkci imunitního systému, podporuje hojení a poskytuje palivo potřebné k tomu, abyste se mohli uzdravit. Optimální hojení podporuje také dostatek odpočinku, dostatečná hydratace a vyhýbání se kouření a alkoholu.

Zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina, jako je kapusta, špenát, rukola a mangold, je plná živin, které snižují záněty, posilují imunitní systém a zlepšují hojení ran, což z ní činí ideální volbu pro podporu regenerace. Listová zelenina má vysoký obsah vitamínu C, manganu, hořčíku, kyseliny listové a provitamínu A, které jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému a celkové zdraví.

Je také bohatá na polyfenolové antioxidanty, které mají silné protizánětlivé a imunitu podporující vlastnosti. Výzkumy totiž ukazují, že některé polyfenoly, včetně antioxidantu kvercetinu, které jsou koncentrovány v zelené listové zelenině, mohou pomáhat potlačovat produkci zánětlivých proteinů. Navíc vitamín C je nezbytný pro hojení ran, takže listová zelenina je vhodnou volbou při rekonvalescenci po operaci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vejce

Po operaci potřebuje vaše tělo výrazně více bílkovin. Vejce jsou nejen vynikajícím zdrojem snadno stravitelných bílkovin, ale také živin, které podporují zdraví imunitního systému a hojení ran. Vejce obsahují vitamíny A a B12, stejně jako zinek, železo a selen, které hrají důležitou roli při správném fungování imunitního systému.

Losos

Losos je plný bílkovin, vitamínů skupiny B, železa, selenu, zinku a omega-3 mastných kyselin. Selen je minerál, který reguluje záněty a imunitní reakce. Studie navíc ukazují, že omega-3 mastné kyseliny mohou podporovat hojení ran, posilovat imunitní reakce a snižovat záněty. A to i tehdy, pokud se užívají ve formě doplňků stravy.

Bobule

Bobule jsou plné živin a rostlinných látek, které podporují regeneraci. Bobule poskytují dostatek vitamínu C, který podporuje hojení ran tím, že stimuluje tvorbu kolagenu – nejrozšířenějšího proteinu v těle. Bobule jsou vlastně super potravinou, která má mnoho protizánětlivých, antivirových a imunitu podporujících účinků. Kromě toho mají bobule také velký obsah antioxidantů, jako jsou antokyany, které hrají významnou roli jak v prevenci, tak i léčbě mnoha onemocnění.

iZdroj fotografie: Freepik

Ořechy a semena

Ořechy a semínka, jako jsou mandle, pekanové ořechy, vlašské ořechy, slunečnicová semínka a konopná semínka, jsou skvělou volbou pro doplnění energie během zotavovacího procesu. Tyto potraviny poskytují rostlinné bílkoviny, zdravé tuky a vitamíny a minerály, které podporují hojení. Ořechy a semena jsou například dobrým zdrojem zinku, vitamínu E, manganu a hořčíku. Vitamín E působí v těle jako antioxidant a chrání před poškozením buněk. Je také velmi důležitý pro zdraví imunitního systému.

Vnitřnosti

Zvířecí vnitřnosti patří k nejvýživnějším potravinám, které vůbec můžete jíst. Mohou se pochlubit mnoha živinami podporujícími imunitní systém, včetně vitamínu A, železa, zinku, vitamínů skupiny B a mědi, která je potřebná pro tvorbu pojivové tkáně a kolagenu. Vitamín A je nezbytný pro správnou reakci imunitních buněk a pomáhá potlačovat zánětlivé buňky. Kromě toho jsou vnitřnosti vynikajícím zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro zotavení po operaci a nemoci.

Které další potraviny podle vás ještě podporují hojení?

Zdroj: HealthLine

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články