Jestli něco slinivka miluje, je to tohle: Tyto potraviny ji ochrání před záněty a sníží i riziko vzniku rakoviny

Tyto účinné potraviny podpoří slinivku břišní a ochrání ji před nebezpečnými problémy. Stačí je začít jíst pravidelně a změnu poznáte již během několika dní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slinivka břišní je sice malý, ale zato velmi důležitý orgán. Zastává totiž v lidském těle nesmírně důležitou funkci, a to přenášení enzymů do tenkého střeva, které umožňují trávení potravy. Kromě toho je však také zodpovědná za produkci hormonů kontrolující hladinu glukózy v krvi, a proto její sebemenší poškození může vést k řadě nebezpečných problémů. Naštěstí však existuje způsob, jak se můžete ochránit a podpořit práci tohoto nedílného orgánu – stačí jíst těchto 6 přírodních potravin a problémy budou pryč. 

1) Česnek

Česnek disponuje silnými protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi, přičemž pomáhá stimulovat trávicí procesy. Jeho pravidelná konzumace také podporuje činnost slinivky břišní (to především proto, že pomáhá snižovat množství cukru v krvi a přirozeně zvyšuje produkci inzulínu). Pravidelná konzumace tohoto účinného přírodního léčiva je také spojována se snížením rizika vzniku rakoviny tohoto orgánu – bohužel se však pacientům s tímto onemocněním nedoporučuje, neboť může způsobovat nadýmání.

2) Citron

Citron má antiseptické vlastnosti a jeho pravidelná konzumace má velmi příznivý vliv na posílení imunity organismu. Obsahuje totiž enzymy, které pomáhají stimulovat produkci trávicích enzymů, což má pozitivní vliv na činnost slinivky břišní. Je ovšem důležité poznamenat, že pokud máte zánět tohoto orgánu, je lepší se všem citrusovým druhům ovoce vyhýbat, neboť mají vysokou koncentraci kyselin, které stimulují sekreci trávicích žláz. To znamená, že by mohly problém ještě více zhoršit. 

3) Zelená zelenina

Zelená zelenina, jako je zejména brokolice, růžičková kapusta, květák, kapusta, kedlubny a různé druhy zelí skvěle podporují činnost štítné žlázy a pomáhají ji chránit před nebezpečnými problémy. Mají navíc velmi nízký obsah kalorií a jsou bohaté na řadu živin, jako jsou zejména vitamíny a minerály. Je ovšem důležité poznamenat, že byste je měli konzumovat spíše jako prevenci, než se objeví vážné problémy se slinivkou. V případě již nemocného orgánu byste měli jíst lehce stravitelnou stravu. 

Detail brokolice iZdroj fotografie: Pixabay
Zelená zelenina podporuje funkci slinivky břišní

4) Oregano a pampelišky 

Oregano je cenným zdrojem přírodních antioxidantů a již mnoho studií prokázalo, že pomáhá zpomalit působení pankreatické amylázy, trávicího enzymu podílejícího se na rozkladu látek přijatých ze stravy na sloučeniny, které lidské tělo vstřebává. Stejně tak tato oblíbená bylinka pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a tím také riziko vzniku cukrovky.

Podobně vám dokáže pomoci také nálev z pampelišky, který pomáhá stimulovat tvorbu trávicích šťáv a vyplavovat toxiny ze střev, čímž usnadňuje trávení. Zejména extrakt z jejích listů má pozitivní vliv na slinivku břišní a pomáhá léčit její zánět. 

5) Tofu

Tofu je vynikajícím zdrojem nízkotučných bílkovin a také alternativou živočišného masa, které může při nadměrné konzumaci poškodit slinivku břišní. Stejně tak tato lahodná potravina podporuje regeneraci trávicího traktu a chrání slinivku břišní před potenciálním poškozením. Je to také jeden z produktů, které odborníci doporučují lidem, kteří se potýkají se zánětem slinivky břišní. Kromě toho jej lze připravit na mnoho způsobů a dodá vám bohaté množství bílkovin a dalších užitečných živin. 

Jak často jíte výše uvedené potraviny vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články