Imunitní systém obrní správné potraviny. Sázkou na probiotika a vitamín C nelze prohloupit

Abyste se vyhnuli časté nemocnosti, je třeba mít v pořádku imunitní systém. Posílit vám ho pomohou také správně zvolené potraviny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V souvislosti s covid-19 se hovoří nejčastěji o imunitě, která chrání člověka před nákazou. Profesorka Lisa Lockerd Maragakis, MD se v oblasti epidemiologie pohybuje už řadu let a ví, jak je důležité, aby imunitní systém dobře fungoval. Podpořit ho lze zdravým životním stylem a také některými potravinami, které bychom do svého jídelníčku měli zařazovat co nejčastěji. Které to jsou?

Abyste často nemarodili

Když je imunitní systém oslabený, chytá se na člověka jedna viróza za druhou. Platí to zejména pro zimní období, kdy se virům obzvláště daří. Málokdo chce stále marodit, takže řešením je posílit obranyschopnost organismu. Zde má hlavní slovo vitamín C, nejlépe v kombinaci se selenem a zinkem. Je možné dodávat je do těla prostřednictvím potravinových doplňků, ale z přirozené stravy je organismus lépe zpracuje.

Citrusy a papriky jsou bohatým zdroje vitamínu C

Na vitamín C jsou bohaté hlavně citrusové plody. Zařadit do jídelníčku pomeranče, citrony, grapefruity či mandarinky je krok správným směrem. Platí to i o červené paprice, která citrusové plody dokonce svým obsahem vitamínu C předčí. Najdete v ní také beta karoten, jenž pomáhá udržovat v dobré kondici zrak a pokožku. Je-li člověk nachlazený, doporučuje se zvýšit příjem vitamínu C, jenž pomůže tělu se lépe s nákazou vyrovnat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Brokolice patří mezi nejzdravější zeleninu.

Brokolice

V jídelníčku by neměla chybět ani brokolice. Tato zelená zelenina obsahuje hodně vlákniny, je výborným antioxidantem a najdete v ní vitamíny C, A a E. Díky tomu patří k nejzdravějším typům zeleniny, které lze konzumovat. Výhodou je, že brokolice je běžně k dostání jak v čerstvém, tak i mraženém stavu. Můžete si ji tedy dopřát, kdykoliv na ni dostanete chuť.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zázvor je výborný při nachlazení.

Zázvor prohřeje organismus

Jakmile člověk ulehne do postele s rýmou, kašlem a bolestí v krku, doporučuje se čaj se zázvorem, který urychlí léčbu. Zázvor totiž léčí zánět, a díky němu se vám bude i lépe polykat, protože omezuje bolest v krku. Teplý zázvorový čaj prohřeje celý organismus a přispívá ke zdravému pocení, čímž odcházejí škodlivé látky z těla pryč.

iZdroj fotografie: Pixabay
Bílý jogurt podporuje správnou funkci střev, a tím i imunitu.

Jogurt je zásobárna probiotik

Ke zdravé imunitě patří správné fungování střev. Ty ke své činnosti potřebují probiotika, které lze získat z kvalitního bílého jogurtu se živými a aktivními kulturami. Ty pomohou posílit imunitu. Lépe je zaměřit se na neslazené bílé jogurty. Jejich chuť je možné vylepšit přídavkem medu nebo ovoce. Kromě probiotik je bílý jogurt bohatý i na vitamín D, který v posilování imunity sehrává také důležitou roli.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články