Přínosy kešu oříšků na zdraví i možné negativní účinky

Kešu oříšky pochází z tropického stromu v Brazílii. Dnes jsou ale pěstovány v oblastech s teplým podnebím po celém světe. Přestože jim říkáme oříšky, ve své podstatě jsou to semínka. Výživové hodnoty mají ovšem srovnatelné s ořechy, a proto jsou za ně mylně považovány.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Obecně jsou oříšky vnímány jako nezbytná součást zdravého a vyváženého jídelníčku. Ať už se týká o výhody či nevýhody, podívejme se na skutečný vliv kešu na lidský organismus.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Chroupat je můžeme jenom tak, samotné

Přínosy kešu na zdraví

Kešu oříšky rozhodně mají našemu tělu co nabídnout. Obsahují zdravé tuky, tolik potřebnou vlákninu a rostlinné bílkoviny. Obsah bílkovin v kešu je dokonce srovnatelný se stejným množstvím vařeného masa. Tělu doplní také důležité živiny pro zdraví mozku, dostatek energie a imunitu. Jedná se zejména o:

  • měď
  • mangan
  • hořčík

Ověřené jsou i antioxidační účinky této potraviny. Díky tomu pomáhá odstraňovat zánět z těla a ochraňuje ho před nemocemi. Nelze opomenout i jeho skvělé účinky při hubnutí. Vysoký obsah vlákniny a bílkovin snižuje pocit hladu, naopak vyvolává pocit nasycení. Existují také studie, které předpokládají vliv kešu na snížení krevního tlaku nebo hladiny cholesterolu.

Možné negativní účinky

Kešu ořechy jsou považovány spíše za přínosné. Pro organismus nejsou přínosné v případě, že se jedná o například o jejich solenou nebo praženou variantu. V některých případech mohou být hůře stravitelné. V tomto případě se ale doporučuje jejich namočení, které navíc pomáhá následnému vstřebávání vitamínů a minerálů. Posledním nedostatkem a velkou překážkou pro některé jedince je možná alergie.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na kešu oříšky často zapomínáme

Jak zařadit kešu do jídelníčku

Přidat kešu do jídelníčku je jednoduché. Udělat to můžete několika způsoby. Kešu můžete jíst samotné třeba místo svačiny, přidat do salátů i jiných oblíbených pokrmů, vyzkoušet kešu pasty a omáčky nebo zdravé dezerty s těmito oříšky. Pokud milujete asijskou kuchyni, můžete se inspirovat hned několika recepty, ve kterých sekané kešu oříšky najdete.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr