Přínosy kešu oříšků na zdraví i možné negativní účinky - JakZdravě.cz

Přínosy kešu oříšků na zdraví i možné negativní účinky

Kešu oříšky pochází z tropického stromu v Brazílii. Dnes jsou ale pěstovány v oblastech s teplým podnebím po celém světe. Přestože jim říkáme oříšky, ve své podstatě jsou to semínka. Výživové hodnoty mají ovšem srovnatelné s ořechy, a proto jsou za ně mylně považovány.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Obecně jsou oříšky vnímány jako nezbytná součást zdravého a vyváženého jídelníčku. Ať už se týká o výhody či nevýhody, podívejme se na skutečný vliv kešu na lidský organismus.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Chroupat je můžeme jenom tak, samotné

Přínosy kešu na zdraví

Kešu oříšky rozhodně mají našemu tělu co nabídnout. Obsahují zdravé tuky, tolik potřebnou vlákninu a rostlinné bílkoviny. Obsah bílkovin v kešu je dokonce srovnatelný se stejným množstvím vařeného masa. Tělu doplní také důležité živiny pro zdraví mozku, dostatek energie a imunitu. Jedná se zejména o:

  • měď
  • mangan
  • hořčík

Ověřené jsou i antioxidační účinky této potraviny. Díky tomu pomáhá odstraňovat zánět z těla a ochraňuje ho před nemocemi. Nelze opomenout i jeho skvělé účinky při hubnutí. Vysoký obsah vlákniny a bílkovin snižuje pocit hladu, naopak vyvolává pocit nasycení. Existují také studie, které předpokládají vliv kešu na snížení krevního tlaku nebo hladiny cholesterolu.

Možné negativní účinky

Kešu ořechy jsou považovány spíše za přínosné. Pro organismus nejsou přínosné v případě, že se jedná o například o jejich solenou nebo praženou variantu. V některých případech mohou být hůře stravitelné. V tomto případě se ale doporučuje jejich namočení, které navíc pomáhá následnému vstřebávání vitamínů a minerálů. Posledním nedostatkem a velkou překážkou pro některé jedince je možná alergie.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na kešu oříšky často zapomínáme

Jak zařadit kešu do jídelníčku

Přidat kešu do jídelníčku je jednoduché. Udělat to můžete několika způsoby. Kešu můžete jíst samotné třeba místo svačiny, přidat do salátů i jiných oblíbených pokrmů, vyzkoušet kešu pasty a omáčky nebo zdravé dezerty s těmito oříšky. Pokud milujete asijskou kuchyni, můžete se inspirovat hned několika recepty, ve kterých sekané kešu oříšky najdete.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů