Roste venku a my ani nevíme, co vše dokáže. Mocný přírodní lék dělá s tělem hotové zázraky

Rakytník se v tradiční medicíně používá již od nepaměti, jeho mnohostranné benefity nyní potvrzuje i moderní věda. Posílí srdce, mozek i oči.

Rakytníková šťáva ve skleněném džbánu pohled shora i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rakytník obecný je rostlina, která se v posledních letech stala předmětem stoupajícího zájmu jak ze strany vědců, tak i lidí, kteří se snaží o zdravý životní styl. Tato rostlina se běžně používá v tradiční čínské a tibetské medicíně, v západním světě se hojně využívá zejména v kosmetickém průmyslu. Nyní se stále častěji prokazují její prospěšné účinky na celý lidský organismus.

Rakytník obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek

Jak připomíná nutriční specialistka Sade Meeks, MS, rakytník obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínů, minerálů a esenciálních mastných kyselin. Jedná se zejména o:

  • Vitamín C: Rakytník obsahuje velké množství vitamínu C, který posiluje imunitní systém a napomáhá v boji proti volným radikálům.
  • Vitamín E: Další antioxidant, který chrání buňky před poškozením a předčasným stárnutím.
  • Beta-karoten: Je důležitý pro zdraví očí, kůže a imunitního systému.
  • Flavonoidy: Jedná se o bioaktivní látky s protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi.
  • Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny: Jsou důležité zejména pro zdraví srdce, mozku a nervů.

Rakytník vám pomůže s mnoha zdravotními problémy

Rakytník je poměrně všestranným pomocníkem. Odborníci z WebMD tvrdí, že byste po něm měli sáhnout hlavně v případě, že potřebujete pomoci s: 

nachlazení a rakytník iZdroj fotografie: Pexels
Rakytník posiluje imunitu a zmírňuje příznaky respiračních onemocnění.
  • Posílení imunitního systému: Díky obsahu vitamínu C a dalších imunomodulačních látek může rakytník pomoci posílit obranyschopnost těla.
  • Zpomalení stárnutí kůže: Antioxidanty a vitamíny obsažené v rakytníku zlepšují stav pokožky a zpomalují proces stárnutí. 
  • Zlepšení kardiovaskulárního zdraví: Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny mohou přispívat k regulaci hladiny cholesterolu, rakytník také pomáhá regulovat hodnoty krevního tlaku a prospívá tak celkovému zdraví srdce a cév.
  • Podpora trávicího systému: Rakytník může pomoci udržovat zdravý trávicí trakt a snižovat záněty v trávicím systému. Používá se hlavně k léčbě žaludečních nebo střevních potíží.
  • Boj proti zánětům: Flavonoidy a další bioaktivní látky mají protizánětlivé účinky. Jak jsme již na JakZdravě zmínili, chronické záněty jsou pro tělo obrovskou zátěží, máte-li k nim sklony, určitě užívání rakytníku zvažte.
  • Další potíže: Rakytník může pomoci i s bojem proti obezitě, zlepšit příznaky cirhózy, doplnit léčbu rakoviny nebo pomoci při dýchacích potížích, jako je astma, nachlazení a zápal plic

Mladistvý vzhled i po padesátce: Každodenní užívání 3 živin zpomalí stárnutí, vznik vrásek i šedivění

Začlenit rakytník do stravy je snadné

Rakytník můžete konzumovat jen tak samotný, připravit z něj džus, čaj nebo ho přidat například do buchet či smoothies. Je možné z něj vyrobit také olej, který můžete používat vnitřně i zevně, recept na rakytníkový olej jsme s vámi ostatně již před časem na JakZdravě sdíleli.

Jaký je váš oblíbený recept s rakytníkem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články