Řepkový versus rostlinný olej, který je lepší? Klíčem je správné použití, každý má své výhody i nevýhody

Řepkový i rostlinný olej můžou vypadat a chutnat stejně, který z nich je však zdravější a měli byste ho upřednostnit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoliv jsou oba tyto druhy oleje oblíbené, je třeba si dát pozor na to, který je zdraví prospěšnější, a v jakých případech je možné se bez oleje obejít úplně. Nadměrná konzumace oleje je pro naše tělo velmi nezdravá a nejčastěji vede k obezitě. Mezi ty nejčastěji používané oleje se řadí řepkový a rostlinný olej, ať už kvůli ceně, tak i dostupnosti. Který je lepší?

Řepkový olej – výhody a nevýhody

Řepkový olej je získáván ze semene řepky olejné v po sobě jdoucích technologických procesech, z nichž vystupuje olej různé kvality. Prvním krokem zpracování semene řepky olejné je proces lisování. Ten probíhá na šnekových lisech v jednom nebo více lisovacích stupních. V současnosti pěstované odrůdy mají minimální obsah škodlivé kyseliny erukové. Tento olej lze použít k vaření při vyšších teplotách, a nedojde tak k ohrožení jeho kvality ani chuti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To umožňuje mnoha jídlům na talíři tzv. zářit, k čemuž navíc pomáhá jeho jemná neutrální chuť. Má také vysoký obsah omega-3, což je velmi zdravé pro naše srdce. Dále obsahuje vysoké množství fytosterolů, které pomáhají snižovat absorpci cholesterolu v těle. Obsah mononenasycených tuků je srovnatelný s množstvím v olivovém oleji. Jeho nevýhodou může být genetická modifikace a především i jeho cena. 

Rostlinný olej – výhody a nevýhody

Rostlinný olej lze vyrobit z mnoha různých olejů. Mezi jeho primární zdroje patří luštěniny, jako jsou arašídy nebo sója. Může být vyroben také ze semen jedlých olejů, jako jsou slunečnice, hrozny nebo kukuřice. Také se v něm často vyskytuje palmový olej. Rostlinný olej býá považován za univerzální olej. Dobře se používá při každodenním vaření, pečení či promazávání pánve a lze ho také najít ve zpracovaných potravinách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Směsi rostlinného oleje jsou variabilní, s čímž souvisí to, jaké teploty daný olej vydrží a nepoškodí se. Například sójový olej vydrží vyšší teploty než kukuřičný, a to může být problém. Pro běžnou potřebu je však stále naprosto dostačující. Tyto oleje také mají obecně nízký obsah nasycených tuků a vysoký obsah polynenasycených tuků.

Stejně jako u řepkového oleje má rostlinný olej neutrální chuť a jedním z jeho hlavních plusů je jeho nízká cena, proto by v žádné kuchyni neměl chybět (pro každý případ). Jeho nevýhoda je, že ne vždy víte, co dostáváte. Pokud seznam přísad neuvádí zdroje oleje, nebudete vědet, jaká směs olejů byla na jeho výrobu použita, a to znamená, že neznáte ani směs nasycených, polynenasycených nebo mononenasycených tuků.

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články