Pomocnice šalvěj: Podpoří zdraví ústní dutiny, sníží i hladinu cukru v krvi

Šalvěj je velmi zdravá rostlina, která nabízí řadu užitečných přínosů pro lidské tělo. Stačí si z ní připravit správný nálev a problémy budou pryč.

                   

Šalvěj je základní bylinou v různých kuchyních po celém světě. Kromě své skvělé chuti však podle Ryan Raman obsahuje také antioxidanty, které mohou přispívat ke zdraví ústní dutiny a mozku a pomáhat snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Jedná se navíc o přírodní očistný prostředek, který zastánci tradiční medicíny používali k léčbě mnoha druhů nemocí, včetně ekzémů a zažívacích potíží – mimo jiné byla také často užívána šamany při spirituálních rituálech (zejména ve formě pálení).

Šalvěj lékařská a lidské zdraví 

Hlavní účinné látky šalvěje lékařské se nachází v rostlinné silici. Měli byste však brát na vědomí, že tato rostlina může obsahovat toxické látky a v případě nesprávného použití způsobit závažné kontradikce – proto je vhodnější užívat šalvěj muškátovou, která disponuje všemi prospěšnými vlastnostmi, a to bez jakéhokoliv rizika vedlejších účinků. Účinné látky obsažené v této rostlině, zejména třísloviny, můžete použít zejména pro léčbu angíny, kašle, chrapotu nebo odstranění zubních kazů a hnisu v zubech.

Při konzumaci na lačný žaludek vám poté nálev ze šalvěje pomůže snížit hladinu cukru v krvi a díky své hořké chuti výborně potlačí chuť k jídlu. To znamená, že nebudete mít nutkání přejídat se a snadněji tak shodíte přebytečná kila, pokud držíte dietu. Stejně tak jde o jednu z nejlepších bylin na pročištění krve, zejména při ekzémech, dně a těžkých zraněních či ran na kůži – má totiž velmi silné antibiotické a stahující účinky, díky kterým dokáže zmírnit zánět a podpořit regenerace postiženého místa. 

Podpora trávicího traktu a další přínosy 

Vypití nálevu ze šalvěje vám pomůže uvolnit svaly trávicí soustavy, což usnadní práci trávicího traktu a dokáže jej zklidnit v případě, pokud se potýkáte s nadýmáním nebo bolestmi žaludku. Mezi další zajímavé přínosy této jedinečné byliny patří následující: 

  • Příznivě působí při zánětech způsobených lupénkou a dalších kožních onemocněních.
  • Účinně hojí popáleniny a zmírňuje svědění.
  • Udržuje pleť mladistvou, reguluje vylučování kožního mazu a tím omezuje tvorbu akné.
  • Při vmasírování nálevu do pokožky hlavy se můžete zbavit lupů a snížit vypadávání vlasů.
  • Stimuluje pocení. 
  • Pomůže vám ulevit od nachlazení a nahromaděné vody v těle, protože ji dokáže odpařovat přes kůži.
iZdroj fotografie: Pixabay

Šalvějový čaj lze také konzumovat při chřipce, angíně, bronchitidě nebo zduření lymfatických uzlin. Pokud jej navíc budete pít s medem, může být výborným prostředkem pro léčbu šedého zákalu a zbaví vás také přebytečných hlenů.

Šalvěj a zdraví dutiny ústní 

Šalvěj se obzvláště osvědčila při problémech v ústech, bolestech zubů, krvácení dásní, aftech a dalších podobných potížích. V takovém případě je vhodné připravit si z ní správný nálev a ten následně kloktat po celý den – popřípadě jej i vypít. Je také důležité zmínit, že by tuto rostlinu neměli užívat lidé, kteří užívají léky, trpí chronickými nemocemi a kojící nebo těhotné ženy. Na pozoru by však měl být každý, a to před množstvím konzumovaného nápoje.

Jak často užíváte šalvěj vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články