8 častých zdravotních problémů, které vyřeší obyčejná skořice

Skořice je chuťově výrazné koření s charakteristickou vůní. Proslavila se už v historii, jako přísadu ji používali už staří Egypťané jako „dar bohů“.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kromě využití skořice v kuchyni do slaných i sladkých jídel, pamatujte také na její léčivé účinky. Ačkoli to tak nevypadá, skořice má rozhodně co nabídnout pro vaše zdraví. Má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které z ní dělají úžasnou přísadu pro domácí léčbu a prevenci některých zdravotních problémů.

1. Zdravé trávení díky skořici

Díky látce zvané cinnamaldehyd, která je ve skořici obsažená, pomáhá skořice zlepšovat trávení. Pomáhá proti křečím a nadměrné plynatosti. Zlepšuje funkci střev a tlumí bolest a zánět.

2. Skořice pomáhá hubnout

Stejná složka, která se stará o bezproblémové trávení, pomáhá stimulovat metabolismus a aktivuje procesy, které vám usnadní spalovat tuky. Kromě toho skořice obsahuje malé množství vlákniny, které stačí k tomu, aby vám dodala pocit sytosti. To vám může pomoci od celodenního mlsání.

3. Ochrana vašeho srdce

Jestliže budete jíst skořici pravidelně, zlepší zdraví vašeho kardiovaskulárního systému. Skořice obsahuje antioxidanty a éterické oleje, které pomáhají snižovat cholesterol a regulují krevní tlak. Protizánětlivé látky spolu s antioxidanty zároveň zajišťují zdraví a pružnost cév.

Skořice, káva, čokoláda a koláčky na prkénku z kmene stromu iZdroj fotografie: Freepik

4. Zatočí s cukrovkou

Skořice podporuje buňky, aby lépe využívali glukózu v těle. Tím zabraňuje jejímu hromadění v krevním oběhu, takže je hladina krevního cukru nižší. Skořice se hodí jak v boji proti cukrovce, tak pro samotnou prevenci.

5. Zdravé dýchací cesty

Antibakteriální a protizánětlivé účinky skořice pomáhají také pro dýchací cesty. Chrání je před respiračními nemocemi. Skořicový čaj pomáhá uvolňovat hleny a zároveň snižuje jejich tvorbu. Uvolňuje ucpaný nos a bojuje proti volným radikálům v těle.

6. Duševní zdraví

Pravidelná konzumace skořice podporuje mozkové funkce. To se hodí hlavně ve stáří. Jestliže potřebujete podpořit paměť, pozornost a vnímání, určitě sáhněte po skořici. Už jen její samotná vůně dokáže zlepšit náladu a pomoct se soustředit.

Čaj se skořicí v plechovém hrnku na podložce ze dřeva na stole s provázkem, skořicí a dvěma jablky iZdroj fotografie: Freepik

7. Pomáhá při menstruaci

Silné menstruační bolesti můžete ztlumit konzumací skořice. Působí proti bolesti i proti křečím tím, že uvolňuje svalové kontrakce. Vhod přijdou i její diuretické vlastnosti, aby se v těle nezadržoval nadbytek tekutin.

8. Skořice osvěží dech

Skořice má své charakteristické aroma, které je dostatečně výrazné, aby dokázalo vyřešit nepříjemný problém – zápach z úst. Její antibakteriální vlastnosti navíc pomohou nastolit v ústech lepší mikroflóru a ochránit vás před záněty. Pokud nevábný dech souvisí s nadbytečnými škodlivinami v těle, skořice podpoří játra v očistě a pomůže i tak. Existují ale i další triky, jak porazit zápach z úst.

V jaké podobě konzumujete skořici?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články