Vysoká hladina kyseliny močové je častou příčinou bolesti kloubů. Udržujte ji pod kontrolou pomocí 5 potravin

Vlivem zvýšeného množství kyseliny močové v těle dochází k bolestem kloubů a ke vzniku onemocnění zvaného dna. Efektivní léčbou lze tyto zdravotní problémy omezit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kyselina močová se z těla vylučuje ledvinami. Určité množství ale zůstává v organismu a zde pak funguje jako antioxidant, který chrání buňky před působením volných radikálů. Když je ale kyseliny močové příliš, způsobuje řadu zdravotních potíží. Lékař Alan Nathaniel Baer, MD je odborníkem na dnu a revmatologii, takže s pacienty s těmito nemocemi se běžně setkává. Při jejich léčbě je často nutné upravit také jídelníček.

Co nejčastěji zvyšuje hladinu kyseliny močové

Na zvýšení množství kyseliny močové v organismu má velký vliv věk a genetika, zvýšená tělesná zátěž (například při sportu), kouření, konzumace alkoholu, obezita, onemocnění ledvin nebo užívání některých léků. Kupodivu zvýšenou hladinu kyselinu močové mívají i sportovci, a to kvůli nadměrné spotřebě bílkovin, tedy zejména masa. Trávení živočišných bílkovin vede totiž k tvorbě zvýšeného množství kyseliny močové. Je proto lepší dát přednost zelenině.

1) Artyčok

Vypadá jako bodlák, ale není to bodlák. Řeč je o artyčoku, jenž se pěstuje jako chutná zelenina. Má diuretické vlastnosti, podporuje vylučování škodlivin močí. Při těžké poruše ledvin by se konzumovat neměl, jinak nemá vedlejší účinky. Z čajových forem je nejúčinnější odvar, který se získá vařením byliny po dobu 2 minut. Jako zelenina se upravuje vařením po dobu 20 až 45 minut v hrnci s odkrytou poklicí.

2) Cibule

Také cibule snižuje obsah kyseliny močové. Je možné si z ní připravit vývar. Vezmou se dvě středně velké cibule, zbaví se slupky a překrojí na polovinu. Dají se vařit do 1,5 litru vody doměkka. Vývar se slije a doplní šťávou z poloviny citronu. Nápoj se pak popíjí v průběhu dne. Každý den se připraví nový vývar.

přínosy-dýně-pro-zdraví iZdroj fotografie: Pixabay

3) Dýně

Diuretické účinky má také tykev. Pomáhá zbavit organismus toxinů a škodlivých látek, jež se jinak hromadí v těle a způsobují zdravotní problémy. Z minerálů dýně obsahuje železo, hořčík, draslík a sodík, jinak téměř z 90 procent je tvořena vodou. Z dýně lze připravit chutnou polévku, pyré i kompot.

4) Celer

O celeru se říká, že je vhodný pro revmatiky a diabetiky. Působí protizánětlivě a močopudně, příznivě ovlivňuje činnost ledvin, zpevňuje cévy a doporučuje se i při obezitě, protože urychluje látkovou výměnu. Je to jednoznačně zelenina, která je zdraví prospěšná.

5) Mrkev

Stejně jako celer i mrkev čistí tělo od purinů a krystalů kyseliny močové. V organismu vytváří alkalické prostředí. Z mrkve můžete připravit čerstvou šťávu, salát nebo uvařit polévku. Výhodou mrkve je, že ji lze konzumovat syrovou i vařenou a dušenou.

Jakým způsobem chráníte svůj organismus před působením kyseliny močové?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články