Nadbytek kyseliny močové v těle a jak její hodnoty snížit: Důležitá je změna jídelníčku, neměl by obsahovat potraviny s puriny

Kyselina močová přirozeně odchází z těla přes ledviny močí. Když je jí nadbytek, nastávají problémy, které mohou vyústit v závažné zdravotní komplikace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kyselina močová vzniká ve vašem těle jako přirozený odpadní produkt, který se vytváří při trávení potravin s obsahem purinů. Pokud se začne hromadit v těle, může způsobit zdravotní problémy, jako je dna nebo močové kameny. Zdravotní sestra a dietetička Jillian Kubala radí lidem, kteří mají problém s nadbytkem kyseliny močové, aby upravili svůj jídelníček. Ke jejímu snížení dobře poslouží také některé bylinky.

Změňte jídelníček

Pokud vás trápí nadbytek kyseliny močové, snižte příjem potravin s vysokým obsahem purinů. Nejvíce jich najdete v červeném masu, vnitřnostech, sardinkách a pivu. Jakmile začnete jíst zdravěji, zaměříte se více na ovoce a zeleninu, můžete přikročit k dalšímu kroku a zařadit také některé bylinky a ovocné složky, které vám pomohou kyselinu močovou snížit.

Pomůže citronová šťáva

Jestli rádi pravidelně popíjíte citronádu z čerstvě vymačkaných citronů, dna si na vás netroufne. Další velkou výhodou je vysoký obsah vitamínu C a protizánětlivých látek. Navíc citron působí jako rozpouštědlo krystalů, které kyselina močová s oblibou vytváří.

Kořen z lopuchu jako lék na dnu

Lopuch, respektive jeho kořen, má silné antioxidační účinky, snižuje zánět a podporuje detoxikaci krve a vylučování škodlivin močí ven z těla. Abyste podpořili vylučování kyseliny močové, užívejte 3-4krát denně 20-30 kapek výtažku z kořene lopuchu rozpuštěného v 235 ml vody po několik dní. Alespoň tak to radí lidové léčitelství.

Třešňová šťáva ve sklenici vlevo na utěrce, vpravo malý hliníkový kyblík plný třešní iZdroj fotografie: Freepik

Třešně zkrotí dnu

Konzumace třešní ke snížení kyseliny močové není žádná babská rada. Existuje vědecký výzkum, který potvrdil, že pití třešňového džusu snižuje kyselinu močovou u pacientů trpících dnou. Třešně jsou bohatým zdrojem vlákniny a vitamínu C, takže kromě vlivu na dnu přináší ještě další zdravotní benefity.

Vojtěška setá – pravý opak kyselin

Klíčky vojtěšky seté jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, bez kterých se vaše tělo neobejde. Vojtěška snižuje hladinu kyseliny močové v krvi a také má silný alkalizující účinek. To znamená, že zvyšuje hladinu pH krve a rozpouští vykrystalizovanou kyselinu močovou. Je skvělou prevencí i lékem. Vojtěška má vliv i na další zdravotní neduhy, nejen na dnu.

Převažuje u vás strava masitá nebo zelenino-ovocná?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články