Stará dobrá sója: Může pomoci snížit cholesterol i vysoký krevní tlak

Sója vyvolává odlišné názory lidí. Jeden tábor na ni nedá dopustit, další ji zatracuje a vidí v ní potenciálního viníka vážných chorob. Kdo má pravdu, řešili i vědci.

sója na ruce - nežádoucí účinku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sója a sójové výrobky se zařazují mezi zdravé potraviny. Ale jako u všeho platí, že je třeba je konzumovat v rozumné míře. Sója má mnoho pozitivních zdravotních účinků, narazit ale můžete i na varování ohledně jejích vedlejších účinků. Zdravotní sestra a dietetička Adrienne Seitz uklidňuje obavy spojené s konzumací sóji, protože většina z těchto vedlejších účinků nebyla na základě vědeckých výzkumů potvrzena.

Čím sója prospívá zdraví?

Sója je prospěšná pro zdraví kardiovaskulárního systému, pomáhá snižovat cholesterol a může pomoci zkrotit vysoký krevní tlak. U žen zlepšuje plodnost a snižuje nepříjemné stavy spojené s menopauzou. Dále zlepšuje zdraví kostí a může snižovat riziko vzniku rakoviny prsu a dalších druhů rakovin.

Nejčastější obavy z konzumace sóji

Kolují dohady, zda konzumace sóji nepřináší vedlejší účinky v podobě vážných zdravotních problémů. Nejčastěji se řeší následující potíže.

Zvýšené riziko rakoviny

Někdo věří, že isoflavony obsažené v sóje mohou zvyšovat riziko rakoviny prsu nebo endometria. Vědecké studie tvrdí pravý opak. Například tato studie potvrdila, že konzumace sóji s vyšším rizikem vzniku rakoviny vůbec nesouvisí, naopak může poskytovat určitou ochranu před jejím rozvinutím.

Problémy se štítnou žlázou

Testování na zvířatech ani na lidech neodhalilo žádný negativní vliv sóji na štítnou žlázu. Opět se jednalo o isoflavony. Důkazem je například tato lékařská studie, která neshledala isoflavony nijak zodpovědné za horší funkci štítné žlázy. Nutno podotknout, že zkoumány byly osoby se zdravou štítnou žlázou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vliv sóji na hormony a reprodukční orgány

Isoflavony mají podobnou strukturu jako ženský hormon estrogen. Z toho panují mezi lidmi obavy. Někteří se obávají feminizačních účinků u mužů nebo narušení vývoje dětí. Ačkoli je struktura isoflavonů podobná, jejich účinky jsou trochu jiné. Lékaři ani vědci nepozorují žádné negativní účinky sójové výživy ani u dospělých, ani u zdravých donošených dětí.

Kdy se objevují problémy?

Na každém šprochu je pravdy trochu. Problémy se zažíváním nebo snižování mužského hormonu skutečně může sója vyvolat. Ovšem v takových dávkách (uvádí se až 9x vyšších, než je doporučený denní příjem), že je málo pravděpodobné, že by vůbec kdo dokázal takové množství sóji zkonzumovat.

Máte se bát sóji, nebo ne?

Sója je vzhledem k lékařským a vědeckým výsledkům bádání bezpečná. Pokud ji budete jíst v rozumné míře, nemusíte se vůbec ničeho obávat. Stejné je to s masem. Chcete-li jíst sóju jako náhradu za maso, nemusí být příjem vysoký. Ani masa není dobré jíst mnoho. Není dobré zakládat jídelníček pouze na sóje. Pamatujte, že strava musí být pestrá. A pokud chcete dosáhnout titulu „Největší jedlík sóji“, raději si to dvakrát dobře rozmyslete. Jsou i lepší tituly.

Jak často jíte sóju nebo sójové výrobky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články