Je šlofík po obědě prospěšný? Existuje lepší způsob, jak dobít baterky a nakopnout mozek

Po konzumaci dobrého jídla přichází únava, která nutí člověka ulehnout a odpočívat. Na první pohled se to jeví jako přirozený a zdravý proces. Opak je ale pravdou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co způsobuje ospalost po jídle? Proč se cítíme unaveni, když se dobře najíme, a nejraději bychom sebou hodili do peřin a oddali se příjemnému spánku. Pochopitelně když je člověk v práci, tak to nelze udělat. Ale po víkendovém obědě si leckdo s chutí schrupne. Profesor Dr. Denis Burdakov je toho názoru, že za vším bude glukóza a její hladina v krvi. Spánek po jídle však příliš zdravý není.

Funkce glukózy v krvi

Útlum po vydatném jídle je možné vysvětlit i z hlediska evoluce. Prostě jsme nyní sytí, tak bychom měli odpočívat, aby tělo mohlo dobře trávit. Ve skutečnosti bude na vině vyšší hladina glukózy v krvi, která vypíná v mozku funkci neuronů produkující orexiny, jež mají na starost naši bdělost. Určitě jste si všimli, že s prázdným žaludkem sotva usnete. Hladina glukózy je nižší, a neurony proto aktivnější.

iZdroj fotografie: Pixabay
Po vydatném jídle je lepší fyzická aktivita.

Může vás pálit žáha

Když si hned po jídle dáte „šlofíčka“, je pravděpodobné, že vás bude pálit žáha. A to z prostého důvodu gravitace. Pokud jste po jídle v bdělém stavu, vlivem gravitace jsou žaludeční kyseliny tlačeny směrem dolů. Během spánku se změní poloha žaludku, a trávicí šťávy tak snadněji přijdou do styku s citlivými částmi trávicího traktu. Vzniká nepříjemný pocit pálení na hrudi nebo v krku – takzvané pálení žáhy.

Budete přibývat na hmotnosti

Spánek po vydatné krmi může způsobovat i vznik nadváhy. Je to celkem pochopitelné, když nedáte tělu prostor pro to, aby spálilo kalorie obsažené v jídle. Je proto lepší ospalost překonat, abyste se pak netrápili přebytečnými kilogramy, jenž by vaší postavě neslušely. Obezitě byste měli předcházet než ji pak řešit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Do svého denního režimu byste měli zařadit i zdravý pohyb.

Kdy byste měli chodit správně spát

Zdřímnutí po obědě jsme tedy zavrhli jako málo prospěšné. Jak je to ale se spánkem po večeři? I zde totiž platí výše uvedené. Je vhodné chodit spát nikoli bezprostředně po tom, co povečeříte, ale s odstupem alespoň tří hodin. Jídlo se během této doby přesune ze žaludku do tenkého střeva, odkud bude dále tráveno. Vyhnete se pálení žáhy i tloustnutí.

Chodíte si lehnout po vydatném nedělním obědě?

Zdroj: Brightside, Healtline, Very Well Health, The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články