Je spánek po vydatném obědě je prospěšný | JakZdravě.cz

Je šlofík po obědě prospěšný? Existuje lepší způsob, jak dobít baterky a nakopnout mozek

Po konzumaci dobrého jídla přichází únava, která nutí člověka ulehnout a odpočívat. Na první pohled se to jeví jako přirozený a zdravý proces. Opak je ale pravdou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co způsobuje ospalost po jídle? Proč se cítíme unaveni, když se dobře najíme, a nejraději bychom sebou hodili do peřin a oddali se příjemnému spánku. Pochopitelně když je člověk v práci, tak to nelze udělat. Ale po víkendovém obědě si leckdo s chutí schrupne. Profesor Dr. Denis Burdakov je toho názoru, že za vším bude glukóza a její hladina v krvi. Spánek po jídle však příliš zdravý není.
Funkce glukózy v krvi

Útlum po vydatném jídle je možné vysvětlit i z hlediska evoluce. Prostě jsme nyní sytí, tak bychom měli odpočívat, aby tělo mohlo dobře trávit. Ve skutečnosti bude na vině vyšší hladina glukózy v krvi, která vypíná v mozku funkci neuronů produkující orexiny, jež mají na starost naši bdělost. Určitě jste si všimli, že s prázdným žaludkem sotva usnete. Hladina glukózy je nižší, a neurony proto aktivnější.


iZdroj fotografie: Pixabay
Po vydatném jídle je lepší fyzická aktivita.

Může vás pálit žáha

Když si hned po jídle dáte „šlofíčka“, je pravděpodobné, že vás bude pálit žáha. A to z prostého důvodu gravitace. Pokud jste po jídle v bdělém stavu, vlivem gravitace jsou žaludeční kyseliny tlačeny směrem dolů. Během spánku se změní poloha žaludku, a trávicí šťávy tak snadněji přijdou do styku s citlivými částmi trávicího traktu. Vzniká nepříjemný pocit pálení na hrudi nebo v krku – takzvané pálení žáhy.

Budete přibývat na hmotnosti

Spánek po vydatné krmi může způsobovat i vznik nadváhy. Je to celkem pochopitelné, když nedáte tělu prostor pro to, aby spálilo kalorie obsažené v jídle. Je proto lepší ospalost překonat, abyste se pak netrápili přebytečnými kilogramy, jenž by vaší postavě neslušely. Obezitě byste měli předcházet než ji pak řešit.


iZdroj fotografie: Pixabay
Do svého denního režimu byste měli zařadit i zdravý pohyb.

Kdy byste měli chodit správně spát

Zdřímnutí po obědě jsme tedy zavrhli jako málo prospěšné. Jak je to ale se spánkem po večeři? I zde totiž platí výše uvedené. Je vhodné chodit spát nikoli bezprostředně po tom, co povečeříte, ale s odstupem alespoň tří hodin. Jídlo se během této doby přesune ze žaludku do tenkého střeva, odkud bude dále tráveno. Vyhnete se pálení žáhy i tloustnutí.

Chodíte si lehnout po vydatném nedělním obědě?

Zdroj: Brightside, Healtline, Very Well Health, The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů