Staré dobré fíky: Zlepší zdraví cév, srdce a podpoří zdravé trávení

Fíky nabízí nespočet zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Pokud je zařadíte do svého pravidelného jídelníčku, podpoříte své srdce a snadněji zhubnete.

i Zdroj fotografie: Javier Martin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Fíky jsou velmi lahodné ovoce, které je spojováno s řadou zdravotních přínosů, a to včetně podpory krevního tlaku a snadnějšího hubnutí. Obzvláště dobře se také osvědčily při zmírnění zažívacích potíží, které díky svým obsaženým vitamínům a dalším účinným látkám pomáhají výborně tlumit. Je však důležité, abyste to s jejich konzumací příliš nepřeháněli, protože obsahují poměrně velké množství cukrů. Stačí si proto dle lékařky Katherine Marengo dopřát dva nebo tři kusy na svačinu a získáte maximální účinek, aniž byste se museli bát nabírání kil. 

Pomohou vám zmírnit zácpu

Zácpa je velmi nepříjemný problém, který může snadno narušit váš každodenní život. Pokud postihla i vás, pak se nemusíte ihned obracet na lékaře nebo jakékoli komerční výrobky plné chemikálií. Mnohem lépe vám dokáží pomoci fíky, které pomáhají vyživovat střeva a zcela přirozeně pomáhají uvolňovat přílišný tlak v trávicím traktu. Mimo jiné pak také díky obsahu rozpustné vlákniny působí jako přírodní projímadlo, a navíc chutnají naprosto skvěle. Pro získání maximálního účinku stačí konzumovat 2 až 3 suché fíky nalačno. 

Zbaví vás přebytečných kil 

Fíky mohou být velmi prospěšné také při hubnutí, neboť jsou bohaté na vlákninu a obsahují řadu účinných složek, včetně vitamínů a antioxidantů. Abyste získali maximální účinek, je nejlepší konzumovat je dopoledne nebo ráno. Pozor však, že se stále jedná o ovoce s určitým množstvím cukru, a proto byste to s nimi neměli nikdy přehánět. Postačí vám pravidelně jíst maximálně 3 kousky denně. Již toto množství vás však podle serveru WebMD udrží déle syté a doplní veškeré potřebné živiny do vašeho těla. 

5 škodlivých večerních návyků, kvůli kterým tělo nemá šanci nastartovat hubnutí

Kontrola krevního tlaku 

V současné době se mnoho lidí potýká s vysokým krevním tlakem. Důvodem je často skutečnost, že konzumují příliš mnoho nezdravých potravin, včetně rychlého občerstvení nebo zpracovaných produktů, jako jsou sušenky a další. To však může vést z dlouhodobého hlediska k narušení rovnováhy draslíku v těle, což se následně negativně odráží právě na tomto faktoru. Přidáním fíků do svého jídelníčku však přirozeně zlepšíte hladinu tohoto důležitého minerálu a udržíte svůj krevní tlak pod kontrolou. 

fíky iZdroj fotografie: Unsplash
Fíky podporují krevní oběh a chrání před srdečními chorobami

Podpora trávicího systému a srdce 

Fíky jsou skvělým zdrojem probiotik, které podporují trávicí proces a celkové zdraví střev. K tomu všemu přispívá skutečnost, že obsahují bohaté množství vlákniny, která zvyšuje objem stolice a umožňuje normální pohyb střev. Kromě toho pak tato složka spolu s draslíkem odstraňuje přebytečný tuk z těla a tlak ze srdce, což výrazně zlepšuje zdraví tohoto nedílného orgánu. Mimo jiné pomáhají srdce chránit i antioxidační složky, které toto lahodné ovoce obsahuje v hojném množství.

Máte střevní potíže? Poradíme, jaké probiotika jsou nejlepší!

Fíky zvyšují plodnost 

Již během starověkých řeckých dob byly fíky považovány za symbol dobré plodnosti a ovoce lásky. Tuto skutečnost však potvrdili i lékaři, kteří se na toto téma zaměřili a provedli několik kontrolních studií. Za přínosem stojí zejména železo, které hraje zásadní roli v celém procesu ovulace u žen, přičemž u mužů může jeho nízký obsah ovlivnit kvalitu a pohyblivost spermií. Na webu JakZdravě jsme také psali o zdravotních přínosech vitamínu E, který pomáhá zpomalit stárnutí a chrání srdce před nebezpečím.

Jak často jíte fíky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články