Starý lék našich babiček: Léčí játra, pomáhá proti zácpě a odstraňuje toxiny ze střev

Čaj z této ingredience posílí vaše zdraví a ochrání vás před mnoha nemocemi. Stačí ho zařadit do svého jídelníčku a brzy poznáte změnu.

Plody rakytníku na větvičce rakytníkového keře i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Některé přírodní ingredience působí na lidské tělo mnohem lépe než kdejaké léky či doplňky stravy. Skvělým příkladem je dle serveru VeryWellHealth kůra z rakytníku, která obsahuje silné sloučeniny a pomáhá léčit řadu problémů. Poradit si dokáže například s otoky jater, bolestmi v trávicím traktu a také se záněty – je však třeba s ní zacházet opatrně, neboť její nadměrné množství může způsobovat vedlejší účinky.  

Čaj z rakytníkové kůry a lidské zdraví 

Čaj z rakytníkové kůry je velmi starý, avšak osvědčený lék, který zná pravděpodobně každá babička. Dříve se používal zejména pro podporu žlučníku a jater, léčbu tvrdé stolice, detoxikaci střev od nahromaděných nečistot, ochraně před žlučovými kameny a zmírnění plynatosti. Díky svým schopnostem má pak také velmi dobrý vliv na psychické zdraví a zmírňuje bolesti hlavy a nepříjemné migrény. 

Příprava tohoto blahodárného nápoje je přitom velmi jednoduchá. Stačí smíchat 1 polévkovou lžíci rakytníkové kůry se 3 decilitry studené vody a nechat směs 12 hodin odstát. Rovněž můžete stejné množství zalít horkou vodou a nechat louhovat 10 minut. V obou případech je dobré vypít čaj večer před spaním, aby mohl během noci působit. Takto si ho chystejte po dobu 10 dnů a následně si dejte alespoň týdenní pauzu. Jinak by si na něj tělo totiž zvyklo.

Pozor na doporučenou denní dávku 

Jak také varuje lékařka Sade Meeks, nikdy byste neměli přesáhnout dávku 15 gramů kůry za den. Pokud by se tak stalo, mohli byste se potýkat s řadou nepříjemných problémů, jako je zejména průjem a bolesti břicha. Nápoji by se poté měli raději vyhýbat těhotné a kojící ženy a také pacienti s vážnou nemocí nebo užívající silné léky. Pakliže do rizikové skupiny nepatříte, můžete čaj z rakytníkové kůry konzumovat v následujících případech: 

Žena na toaletě iZdroj fotografie: Depositphotos
Čaj z rakytníkové kůry pomáhá léčit průjem
  • při malátnosti a silné únavě
  • pokud vás bolí trávicí trakt a při nadýmání
  • máte otok jater
  • trápí vás potíže s vylučováním žluči nebo záněty žlučníku
  • jako prevenci vůči žlučovým kamenům 
  • při zácpě a podobných nepříjemnostech

10 „energeťáků“ z rukou matky přírody. Takový rakytník nebo citronová tráva vás nakopnou lépe než šálek kávy

V každém případě se před konzumací nápoje poraďte s praktickým lékařem. Na webu JakZdravě jsme také psali o tom, proč používat rakytníkový olej

Jak se čaj z rakytníkové kůry osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články