Bylinka z nebes: Tymián může pomoci na krevní tlak, kašel i akné

Tymián má doma mezi kořením každá kuchařka. Málokdo ale ví, při kterých onemocněních se vyplatí po tymiánu sáhnout jako po domácím léku. Připravte si z něj odvar.

Čerstvý tymián rostoucí na zahradě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lidé se čím dál častěji s důvěrou ve vyléčení svých potíží obrací na přírodu. Není divu. Když vsadí jen na lékaře, obdrží od něj hromadu léků, které sice jeden problém vyřeší, ale další vyvolají. Navíc, jak podotýká dietetička Amy Richter, zatěžují tělo, práci přidělávají hlavně játrům. U přírodních léků nic takového nehrozí. Nejsou to léky v pravém slova smyslu, ale bylinky a koření. Jedním z nich je i tymián, bylinka s ohromující schopností poradit si s mnoha nemocemi.

Váš nový kamarád tymián

Tymián jistě znáte jako aromatické a výtečné koření do omáček a polévek. Tato bylinka obsahuje velké množství vitamínů a minerálů a dokáže ulevit od mnoha neduhů. Mezi nimi je například artritida, bolest svalů a vazů, lupus, závratě a nevolnost, onemocnění štítné žlázy nebo třeba chronická únava. Jistě jste o tymiánu slyšeli i v souvislosti s nachlazením a rýmou, kdy se doporučuje připravit si z něj čaj.

A tím výčet nemocí, při nichž tymián pomůže, pořád nekončí. Pomáhá při astmatu, snižuje krevní tlak, podporuje tvorbu červených krvinek a některé prameny dokonce uvádějí, že může být nápomocný i při roztroušené skleróze. Hodí se také pro léčbu akné zevně i vnitřně.

Lék, nebo prevence?

Dle výše uvedeného to možná vypadá, že když při nemoci „slupnete“ špetku tymiánu, budete jako rybička. Takto ale bohužel nefunguje žádný lék, ačkoli mnoho lidí takové účinky očekává. Zařazením tymiánu do stravy však upevníte své zdraví a žádná z uvedených chorob si na vás netroufne. Nebo rozhodně ne v takové síle, jako kdybyste tak neučinili.

Sušený tymián na novinách iZdroj fotografie: Pixabay
Ze sušeného i čerstvého tymiánu si připravíte skvělý odvar pro prevenci nemocí

Recept na tymiánový odvar pro upevnění zdraví

Co budete potřebovat?

  • Hrst tymiánu (může být čerstvý nebo sušený)
  • a sklenici vody.

Postup přípravy:

  1. Připravte si misku.
  2. Vložte do ní hrst tymiánu. Čerstvý předtím opláchněte.
  3. Zalijte vroucí vodou.
  4. Nechte louhovat 5–15 minut.
  5. Sceďte přes jemné sítko.
  6. Nechte vychladnout.
  7. Přidejte pro doslazení med.

Aplikace a dávkování:

Tento odvar se dá popíjet každý den, aniž by vám hrozily jakékoli nežádoucí účinky.

Věděli jste, že tymián se dá pro své aromatické účinky použít i jako repelent? A to není ani zdaleka vše, jak ho můžete doma využít.

Jak využíváte tymián pro léčbu zdravotních potíží vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články