V boji proti vysokému krevnímu tlaku pomůže bílý jogurt: Posílí imunitní systém, dokonce spraví zažívání

Jogurt je mléčný výrobek, který obsahuje jogurtové kultury. Z hlediska výživy obsahuje hodnotné složky a pozitivně působí na zdraví v mnoha směrech.

i Zdroj fotografie: Takeaway / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jogurt patří mezi zdravé potraviny, které by ve vyvážené stravě neměly chybět. Je plný bílkovin a vitamínů. Dietetička Sade Meeks poukazuje na fakt, že pozitivní účinky jogurtu jsou dokonce vědecky podložené. Na druhou stranu ale upozorňuje, že se jogurt nehodí pro každého. Obzvlášť lidé s alergií na mléko si budou muset jogurt odpustit. Pokud trpíte laktózovou intolerancí, ještě neházejte jogurt do žita. Někomu vadit nemusí. Tady je třeba individuálně vyzkoušet, zda ho vaše tělo snese.

1. Jogurt obsahuje důležité látky

Z hlediska složení poskytuje jogurt vašemu tělo téměř všechno, co potřebuje. Obsahuje vápník, vitamíny řady B a užitečné minerály. Obsahuje také vitamín D a bílkoviny. Hlavně jogurt řeckého typu bývá hodně bohatý na bílkoviny. Všechny tyto složky, kromě toho že vyživují tělo, účinkují preventivně proti rozličným nemocem.

2. Jogurt vám spraví zažívání

Abyste zlepšili trávení a zajistili si střevní pohodu, vybírejte si jogurty s živými kulturami. Obsahují probiotika, která pomáhají při nadýmání, průjmu nebo zácpě. Dokonce vám pomohou zmírnit příznaky při syndromu dráždivého tračníku. Vyhýbejte se jogurtům, které byly pasterizované. Tepelná úprava prospěšné bakterie zabíjí. Vyplatí se věnovat pozornost štítkům a nepodcenit pečlivý výběr jogurtu.

3. Jogurt posiluje imunitní systém

Pro imunitní systém hraje hlavní roli obsah vitamínu D a probiotik v jogurtech. Pravidelná konzumace jogurtu může právě díky těmto dvěma složkám snižovat zánět v těle a pomoci budovat tělu přirozenou obranyschopnost proti nemocem, jako je například chřipka nebo běžné nachlazení.

Bílý jogurt ve skleněné mističce s připravenou lžící a šedým látkovým ubrouskem na dřevěném stole iZdroj fotografie: Freepik

4. Jogurt je prospěšný pro srdce a krevní tlak

Pokud budete pravidelně jíst plnotučné mléčné výrobky, zvýšíte si HDL cholesterol. To je ten hodný, který vám pomůže chránit srdce před srdečními chorobami. Pokud máte vysoký tlak, pravidelná konzumace jogurtu vám pomůže udržovat ho ve snesitelných mezích. Existuje dokonce vědecká studie, která to potvrzuje.

5. Jogurt pomáhá hlídat váhu

Konzumace jogurtů může snížit výskyt obezity. Obsahuje bílkoviny, které dohromady s vápníkem snižují chuť k jídlu, dodají vám pocit sytosti. Tento fakt vám může velmi pomoci, pokud se snažíte zhubnout, ale horko těžko odoláváte pocitu hladu.

Jak často se ve vašem jídelníčku objevuje jogrurt?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články