Druhá večeře po šesté večer? Proč ne. Lékaři tvrdí, že těchto 5 pokrmů můžeme bez obav o váhu jíst i v noci

Informace o hubnutí jsou plné protichůdných názorů. Některé tvrdí, že jíst po 18. hodině večerní se nemá, jiné uvádí, že to vůbec nevadí. Horší prý je jít spát s prázdným žaludkem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Výživová doporučení se různí. Platí to i pro konzumaci jídla pro šesté hodině večerní. Jestliže jste zvyklí brzo večeřet, tak možná stojí za to si dát ještě malou druhou večeři, abyste nešli do postele s hladem. Samozřejmě to chce snít něco lehčího, po čem vám nepůjde hmotnost nahoru. Lékař Benjamin Caballero, MD, Ph.D. svou odbornou činnost zaměřil na potraviny a výživu pacientů.

Kdy by měl člověk správně večeřet

Večeře je posledním jídlem dnem a hodně na ní záleží. Neměla by být tolik vydatná jako oběd, ale měla by zasytit, aby do rána člověk neměl už hlad a nechodil v noci vyjídat ledničku. Říká se, že večeřet by se mělo asi tři hodiny před spánkem. Pro někoho by to ale znamenalo jíst třeba v jedenáct hodin v noci. V takovém případě je lepší pojíst klasicky v 18. hodin, a pak si dát jen menší druhou večeři, po které se netloustne.

1) Polévka

Jako druhou večeři je možné sníst polévku, protože teplá tekutina má na organismus uklidňující účinek. Výborný je kuřecí, slepičí nebo hovězí vývar a polévka ze zeleniny. Na čočkovou, hrachovou nebo fazolovou polévku ale raději zapomeňte. Nadýmají a špatně by se vám po nich spalo.

2) Hořká čokoláda

Jestliže vás večer honí chuť na něco dobrého, dopřejte si hořkou čokoládu s obsahem kakaa alespoň 70 %. Je bohatá na fosfor, vápník, železo, vitamíny A, B3, B2 a B1 a fenoly. Pro organismus je tedy pozitivním zdravotním přínosem a nemusíte se bát, že byste po ní přibírali, pokud ji nebudete jíst po kilech.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mléčná čokoláda by se večer jíst neměla

3) Mandle

Na zahnání nočního hladu jsou dobré i mandle. Obsahují vlákninu a bílkoviny, vitamíny E, B2 a z minerálů hořčík, mangan, měď a fosfor. Výhodou je, že hrst mandlí obsahuje jen 2,5 g sacharidů a její energetická hodnota je asi 160 kalorií. To jasně hovoří pro jejich konzumaci.

4) Rýže

Proti nespavosti z důvodu hladu se hodí jíst i rýži. Její glykemický index se pohybuje na střední hodnotě. Má tedy pozitivní vliv na produkci aminokyselin tryptofan a melatonin, jež jsou zodpovědné za spánek. Můžete třeba vyzkoušet zeleninové rizoto s kuřecím masem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Dobrou variantou pro zahnání hladu v noci jsou mandle

5) Dýňová semínka

Místo slaných a tučných bramborových chipsů sáhněte večer raději po dýňových semínkách. Zaženou hlad a dodají i hořčík, který je pro klidný spánek nezbytný. S pocitem plného žaludku se bude lépe usínat. A ještě si navíc i pochutnáte.

Pozor na žízeň převlečenou za hlad

Někdy se v noci dostaví pocit hladu, který ve skutečnosti ani hladem není. Tělo jím dává najevo, že je žíznivé. V takovém případě je lepší se napít než jíst. Ideální je obyčejná voda bez příchuti. Dobrý je i teplý zázvorový čaj. Vynechejte především cukrem slazené minerálky.

Co si nejraději dáváte na zahnání nočního hladu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články