Koprový čaj nabídne více, než si dokážete představit: Je plný vitamínů, pomůže na trávící potíže a sníží hladinu cukru v krvi

Kopr nalézá své využití v kuchyni především v Evropě a Asii. Je skvělý na mnoho způsobů. Může ovšem pomoci také snížit hladinu cukru v krvi i bojovat s rakovinou.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kopr se využívá pro svou chuť do mnoha pokrmů. Zatímco listy kopru mají spíše sladkou chuť, jeho semena jsou podstatně aromatičtější s citrusovou chutí a připomínají semena kmínu. Nutriční specialista Miho Hatanaka, RDN, L.D. vysvětluje, že ačkoliv kopr obsahuje jen málo kalorií, je dobrým zdrojem vitamínu C a A a také hořčíku. Může pomoci kojencům proti kolice, snížit hladinu cukru v krvi i při ochraně proti rakovině či srdečním onemocněním.

Výhody konzumace kopru

Kopr má nízký obsah kalorií, ale chlubí se obsahem několika důležitých živin. Například obsahuje vitamín A, který je nutný pro zrak i imunitní systém. Pro imunitní systém je stěžejní i vitamín C obsažený v kopru. Pochlubit se může také obsahem hořčíku či manganu. Již od starověku se kopr využívá k léčbě koliky u novorozenců, při trávicích problémech i jako pomoc pro kojící ženy. Kopr je také bohatý na antioxidanty, což jsou látky, které pomáhají chránit buňky před poškozením.

Kopr jako prevence

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že až 75 % všech srdečních chorob lze předcházet. A pomoci tomu může i kopr díky svým silným antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem. Kopr má také schopnost snižovat hladinu cukru v krvi a tím pomáhá předcházet diabetu 2. typu a dalším onemocněním. A díky obsahu monoterpenů, konkrétně d-limonenu může mít také protirakovinné vlastnosti. Dále může podpořit zdraví kostí, pomoci při menstruačních křečích nebo je možné vyzkoušet jeho antibakteriální vlastnosti.

iZdroj fotografie: Flickr

Správné skladování kopru

Pokud máte čerstvý kopr, ale nestačíte ho využít ihned a chcete ho uschovat tak, aby byl stále čerstvý a plný minerálů a vitamínů, je to možné. V lednici je možné kopr uschovat až jeden týden. Listy nejprve postříkejte vodou, zabalte do papírové utěrky a dejte do sáčku se zipem. A uložte v lednici do zásuvky na zeleninu. Před vložením do mrazáku kopr omyjte, dejte na plech a nechte zamrazit. Jakmile snítky zmrznou, dejte je do sáčku a vraťte do mrazáku. Takto vám tam kopr vydrží minimálně 6 měsíců.

Recept na čaj i vývar

Kopr lze snadno přidat do svého jídelníčku, ať už ho využijete do omáček, dipů, na restovanou zeleninu, do salátů či do brambor. Je možné z jeho semen připravit také čaj, který snižuje krevní tlak a pomáhá s hubnutím. Stačí zalít 3 lžičky semínek vroucí vodou, nechat 10 minut louhovat a vypít půl hrnku ráno nalačno. Nebo zkuste rozmixovat celé stonky a nalít na ně 0,5 litrů vroucí vody. Nechte je namočené 20 minut, poté sceďte. Nápoj můžete dochutit pomocí medu. 5 dní v řadě pijte skleničku před obědem, poté si dejte 4 dny pauzu a případně kůru zopakujte znovu.

V jakém receptu máte kopr nejraději?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články