Mimo ČR zakázán, u nás pěstován na polích. Poznejte výhody máku, je plný živin a pomáhá s trávením, imunitou i plodností

Prozradíme vám všechny výhody i nevýhody konzumace máku. Dozvíte se, zda je mák úžasná superpotravina nebo nebezpečná droga s opiem. Semínka jsou plná různých živin.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mák se používá už po staletí jako lék. Tato rostlina má většinou bílý květ a pochází z východního Středomoří, kde nalezneme i další barevné variace. Její semena, jak jistě víte, se nazývají stejně a jsou černá či lehce namodralá. Využívána jsou hlavně v ochucování pečiva a v tradičních pokrmech. Jejich ozdravné schopnosti jsou používány pro léčbu bolestí hlavy, kašle, astmatu a nespavosti, uvádí  Alina Petre, MS, RD (NL).
1. Mák je plný živin a antioxidantů

Jako ve většině semen je i v máku bohatě zastoupená vláknina, rostlinné tuky a další důležité živiny. Obsahuje poměrně velké množství manganu, což je stopový prvek, který je pro zdraví kostí a krve naprosto stěžejní. Navíc tento prvek pomáhá vašemu tělu vstřebávat aminokyseliny, tuky a sacharidy. Dále je velice bohatý na měď, která je potřeba pro transport železa k pojivovým tkáním.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Při studeném lisování vzniká makový olej, který je obzvláště plný tuků omega-6, omega-9 a esenciálních mastných kyselin. Výsledky studií hovoří jasně. Lidé, kteří měli tyto látky zastoupené hojně ve svém jídelníčku, měli lepší zdravotní stav. A celkově se snížilo i riziko výskytu srdečních chorob. Za to můžeme poděkovat antioxidantům, které onemocnění srdce také omezují.

2. Je schopen účinně snižovat bolest

Rostlina máku obsahuje hned několik opiových alkaloidů, tedy látek, jako je morfin či kodein. Ty jsou známé a často používané pro svou schopnost mírnit bolesti, uklidnit mysl a přispívat ke zkvalitnění spánku. Pro tato použití se opiáty hojně vyskytují ve farmaceutických léčivech. V přírodě je najdeme hlavně v mléčné tekutině, neboli latexu, který se skrývá v rostlinách máku.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotná semena máku obvykle tyto opiáty neobsahují, ovšem při sklizni může dojít ke kontaminaci. Proto se před tím, než se odveze mák do supermarketů, řádně pročistí. Tím se předejde komplikacím s opiovými alkaloidy. Ovšem lze sehnat i mák nemytý, který v sobě opiáty má a je často doporučován jako alternativa k určitým léčivům.

3. Může posílit zdraví srdce a pokožky

Mák obsahuje také spoustu mono- a polynenasycených tuků, které podporují zdraví srdce i kůže. Ovšem pokud se tyto tuky budou ve vašem jídelníčku vyskytovat až příliš, zbytečně si tím zvedáte riziko zánětu. Je důležité jíst všeho s mírou a s ničím to nepřehánět. Díky schopnostem těchto látek může mák naopak pomoci jak s hojením ran, tak také s rizikem infarktu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Výhody pro trávení, imunitu a plodnost

Mák je opravdu zdrojem mnoha pozitivních účinků, které na lidské tělo může mít. Jedním z nich je i podpora trávení. To je způsobeno hlavně vysokým obsahem vlákniny, která se postará o zdravá střeva, ale také o problémy se zácpou. Jsou zde ale i další benefity, jako je například posílení pokožky, zdraví vlasů a léčba bolestí, kašle a astmatu. Antioxidanty v máku obsažené jsou dále tělem využívány k ochraně před poškozením buněk.

Rizika spojená s konzumací máku

Maková semínka jsou bezpečná, pokud je kupujete u důvěryhodných prodejců. V malém množství také nikomu neublíží. Pokud chcete mák jako léčivo na nespavost, pak je třeba vybrat ten nemytý, jinak se nedostaví žádný efekt. Ovšem neošetřený mák může být dost riskantní používat. Časté používání čajů či prášků může způsobit závislost, a v horších případech dokonce i předávkování morfiem. Vždy se proto raději poraďte s odborníky.

A co vy, máte rádi mák?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně