Zařaďte do jídelníčku sýr feta: Výživovými vlastnostmi a přínosy pro organismus se řadí mezi nejzdravější na světě

Kdo se trochu zajímá o racionální stravování, tak ví, že středomořská kuchyně patří mezi nejzdravější. Je proto v zájmu člověka si ji dopřát co nejčastěji.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Při hledání racionální stravy se člověk kolikrát zastaví u jídel, které se vaří v kuchyni v oblasti Středomoří. Jsou zdravá a bohatá na živiny, bez nichž se lidský organismus neobejde. Středomořská strava vychází ze stravování starých Řeků a Římanů, které bylo založeno na pšenici, víně a olivovém oleji. Stravovací styl ze Středomoří pozitivně ovlivňuje zdraví a je prevencí řady patologií. Lékař Steven Zeiler, MD, Ph.D. je odborníkem na léčbu mozkové mrtvice, jejíž příčinou bývá velmi často nezdravý životní styl.

Co všechno obsahuje středomořská strava

Kromě výše uvedeného vína, obilí a olivového oleje se při vaření ve Středomoří hojně uplatňuje zelenina a ovoce, luštěniny, čerstvé mořské ryby, kvalitní mléčné výrobky a celozrnné produkty. Středomořská strava je vhodná pro pacienty s vysokou hladinou cholesterolu i pro toho, kde chce zhubnout. Málokdy v ní najdete průmyslově zpracované potraviny, většinou se vaří z těch základních, lokálních a co možná nejvíce čerstvých.

V hlavní roli sýr feta

Mezi sýry má ve středomořské stravě významné místo sýr feta. Pochází z Řecka, kde se vyrábí z mléka koz a ovcí v poměru 30 : 70. Ve slaném roztoku zraje přes dva měsíce. Je to sýr tvarohového typu, jenž má vyšší obsah tuku. Využívá se ve studené i teplé kuchyni. Dá se použít do salátů, na zapékané pokrmy, do masových i zeleninových jídel.

Co všechno sýr feta obsahuje za živiny

Sýr feta je na živiny velmi bohatý. Obsahuje bílkoviny, tuky i sacharidy, vitamín B2, B12, B6, selen, fosfor, sodík, vápník. Ze zdravotního hlediska sýr feta posiluje kosti a snižuje riziko osteoporózy. Má silné probiotické účinky, léčí průjem, vaginální infekce a infekce močových cest, syndrom dráždivého tračníku i dětský ekzém. Zmírňuje bolesti hlavy a migrénu.

Jakým způsobem používáte sýr feta ve své kuchyni?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články