Blahodárné účinky citrusu kalamondin na lidský organismu. Metabolismus bude doslova šílet radostí

Citrusy jsou pro svou chuť a obsah vitamínu C velmi oblíbeným ovocem. Citrus kalamondin, který je svými účinky podobný limetce, je v Asii považován doslova za všelék.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Citrusy jsou oblíbeným zdrojem vitamínů nejen v období chřipek, ale i po celý rok. Šťávu z citrusů je možné koupit buď už přímo v obchodě, případně si ovoce odšťavnit přímo v pohodlí domova a vychutnat si tak chuť citrusů co nejčerstvější. Pro své pozitivní účinky na lidské tělo je kromě pomerančové, citrónové a limetové šťávy oblíbená šťáva také z citrusů odrůdy kalamondin. Vystudovaný biolog a cestovatel John Staughton (BASc, BFA) se právě o tyto citrusy blíže zajímal a svá zjištění pro vás stručně a jasně zpřehlednil.

Citrus kalamondin

Tento druh citrusových plodů je pěstovaný převážně v oblasti Filipín a je pro tuto zemi důležitým vývozním artiklem. V některých částech Asie je pravidelná konzumace šťávy z těchto plodů velmi oblíbená pro své detoxikační schopnosti a specifickou chuť. U nás není sice toto ovoce tak běžné jako například pomeranče, citróny a limetky, ale vypěstovat si plody citrusu kalamondin můžete i doma. Nezralé plody vypadají jako limetky, ale po rozkrojení mají dužinu oranžové barvy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tomuto druhu ovoce se pro jeho barvu dužiny přezdívá zlatá limetka a jedná se o křížence pomeranče a kumquatu. Plody jsou bohaté nejen na vitamín C, ale také antioxidanty, draslík, vápník a vitamín A. I přesto, že mají velmi kyselou chuť, jedná se pro jejich blahodárné účinky na lidské tělo o oblíbenou pochoutku všude tam, kde lidé toto ovoce znají.

Účinky na lidský organismus

Mezi jednu z nejvýraznějších schopností patří, stejně tak jako je tomu u ostatních citrusů, schopnost posilovat imunitní systém. Díky obsahu vitamínů a antioxidantů dokáže pomoct také při hubnutí a detoxikaci organismu. Vymačkaná šťáva zalitá vodou pokojové teploty dokáže na lačno nastartovat metabolismus a pomoci například i proti překyselení organismu. Dle nedávné studie dokáže šťáva z citrusu kalamondin regulovat hladinu cukru v krvi a pomoci tak při léčbě diabetu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obsah vitamínu C je v mnohých zemích považován za všelék, který dokáže pomoci například i při hlenitém onemocnění dýchacích cest nebo například posílit funkci jater, ledvin a žlučníku tak, aby se vaše tělo zbavilo všech přebytečných toxinů. Vitamín C dokáže také povzbudit tělo ke zvýšené tvorbě kolagenu, který je důležitý pro všechny tkáně v lidském těle. Konzumací těchto citrusů tak můžete zamezit předčasnému stárnutí.

Náhrada za citrus kalamondin – limetka

Jelikož u nás tento druh citrusu není tak obvyklý, je dobré znát také jiné druhy ovoce, kterými jeho blahodárné účinky můžeme nahradit. Nejlepší náhražkou je zcela jednoznačně limetka. Jedná se o druh citrusu, který je u nás poměrně snadno k dostání v obchodech a jeho šťáva má velmi podobné účinky. Kromě antioxidačních vlastností také dokáže podpořit zažívání a hubnutí, pomáhá při obnově kůže nebo při správném nastartování vašeho metabolismu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Šťávu z limetek můžete pít například na denní bázi samotnou, případně do ní přidat nastrouhaný zázvor, který ještě víc povzbudí metabolismus, a zároveň prohřeje organismus. Dále je možné jí během dne přidávat do vody pro zlepšení chuti. Limetky se také hojně využívají v kuchyni například k dochucení mořských plodů nebo do indické či mexické kuchyně.

Jak nejraději konzumujete citrusy vy?

Zdroj: OrganicFacts

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články