6 magických účinků bobkového listu: Pomůže při bolesti nohou a dokáže snížit hladinu cukru v krvi –⁠ jen ho správně použít

Ačkoliv jsou bobkové listy známy spíše pro své gastronomické využití, skvěle se osvědčily také ve světě medicíny. Zde najdete všechny výhody, které přináší.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bobkový list je standardní přísadou do mnoha pikantních pokrmů – používá se zejména k dochucení polévek, dušených pokrmů a omáček. Kromě jeho kulinářského využití se však lékaři, včetně Sade Meeks, v poslední době zabývají také jeho potenciálními zdravotními přínosy. Tato blahodárná bylina ze Středomoří se totiž osvědčila při řadě léčivých procesů a obsahuje mnoho užitečných živin, které skvěle léčí bolest, podporují paměť a také čistí krevní řečiště. 

1) Léčí bolesti nohou

Bobkový list dokáže účinně vyléčit bolesti nohou, které zapříčinila například arteriální ateroskleróza nebo zánět svalů. Jednoduše si zakupte v obchodě tři balení sušených listů této byliny a můžete se pustit do přípravy. První den nasypte jeden sáček do desetilitrového hrnce, listy převařte, nechte je chvíli louhovat a jakmile bude teplota vody přijatelná pro lázeň nohou, namočte si do ní chodidla na 20 minut, a poté si oblékněte vlněné ponožky. Aby byla tato domácí léčba co nejúčinnější, zopakujte postup druhý den. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Snižuje hladinu cukru v krvi

Bobkový list obsahuje hojné množství polyfenolů, silných antioxidantů, které pomáhají snižovat a regulovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi, což může být zvláště užitečné pro zmírnění příznaků u lidí trpících cukrovkou. Jeho pravidelná konzumace je však také skvělým způsobem, jak předcházet cukrovce a dalším kardiovaskulárním onemocněním. Je ovšem důležité zmínit, že pokud máte nějaké potíže nebo užíváte určité léky, měli byste se před jeho konzumací poradit s vaším praktickým lékařem. 

3) Dokáže ošetřit zranění 

Tato blahodárná bylina má také schopnost snižovat zánět a bolesti v oblasti ran a pomáhá jejich rychlejšímu hojení. V takovém případě je vhodné používat jej zevně, ovšem pomoci vám dokáže i ve formě čajů nebo běžného koření do omáček. 

4) Brzdí růst rakovinných buněk

Někteří odborníci naznačují, že bobkový list může pomáhat brzdit růst buněk rakoviny prsu a tlustého střeva. Je ovšem důležité zmínit, že tato zjištění nejsou zcela potvrzená a je zapotřebí provést další studie, které by jej potvrdili na sto procent. Důvodem však může být opět působení polyfenolů, silných antioxidantů čistících tělo od škodlivin.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Prevence ledvinových kamenů 

Bobkový list pomáhá snižovat množství ureázy v těle, což je enzym, který při nerovnováze může vést k několika žaludečním poruchám, včetně vzniku ledvinových kamenů. Toto téma je však podle vědců stále otázkou, a proto je důležité provést další výzkumy, které by toto tvrzení potvrdily. 

6) Podporuje paměť

O bobkovém listu se již dlouho ví, že napomáhá uvolňovat mysl a odbourávat stres (zejména jeho vůně). Podle některých odborníků však tato léčivá bylina přispívá k lepší paměti a eliminuje kognitivní deficity. Její pravidelná konzumace může mít proto velmi slibné přínosy pro zdraví vašeho mozku a vaši celkovou pohodu. Bobkový list také můžete spálit u sebe doma v nějaké místnosti, čímž vytvoříte typické ulevující aroma.

Jak často užíváte bobkový list vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články