Zázvorový čaj nejen na nemoci: Podpoří imunitu i krevní oběh

Zázvor se kromě jídla objevuje v kosmetice i léčbě. Hojně ho využívá lidové léčitelství, všimnout si ho můžete i v přípravcích proti nachlazení. Má ale mnohem větší potenciál.

i Zdroj fotografie: Tokyofoodcast / Creative Commons / CC BY
                   

Zázvor má mnoho pozitivních účinků na zdraví, proto se o něm říká, že je nejzdravějším kořením na světě. Navíc má lahodnou chuť, takže se používá velmi často jako přísada do různých receptů. Dietetička Katherine Marengo doporučuje konzumovat zázvor hlavně k podpoře imunitního systému. Zázvor je bohatý na vitamín C a užitečné minerály. Už jste okusili zázvorový čaj? Jestli ne, pak byste rozhodně měli.

Zázvorový čaj při nachlazení

Zázvor má antibakteriální a antivirotické vlastnosti. Pokud budete během nachlazení pít zázvorový čaj, rozhodně se vám uleví od nepříjemných příznaků a uzdravíte se rychleji. Vědecká studie navíc prokázala, že zázvor účinkuje proti zánětu dásní a paradentóze.

Účinky zázvoru na kardiovaskulární systém

Pravidelným pitím zázvorového čaje se vám zlepší krevní oběh. Ukazuje se, že zázvor účinkuje proti diabetu 2. typu a snižuje dlouhodobou hladinu cukru v krvi. Také snižuje LDL cholesterol (ten špatný), čímž chrání vaše tepny před aterosklerózou, vysokým tlakem a srdečním infarktem.

Zázvorový čaj a mozek

Zázvorový čaj může zlepšit mozkové funkce, především zlepšuje reakční dobu a paměť. Navíc se ukazuje, že zázvor může pomáhat chránit mozek před poklesem jeho funkcí, dokonce pomáhá proti oxidačnímu stresu a může fungovat jako prevence Alzheimerovy choroby.

Hrnek čaje obložený citronem a zázvorem iZdroj fotografie: Freepik

Zázvorový čaj podle lidové medicíny

Zázvor se používal v lidové medicíně pro detoxikaci jater. Také se věří, že má moc odstraňovat ledvinové kameny. Zde ale chybí přesvědčivé vědecké důkazy. Nicméně jeho schopnost ulevit od trávicích obtíží dlouhodobého charakteru potvrdila vědecká studie. Z dalších účinků zázvoru můžete vyzkoušet také recept pro pročištění tepen.

Připravte si zázvorový čaj

Co budete potřebovat?

  • ¼ čajové lžičky mletého zázvoru,
  • ¼ čajové lžičky mleté ​​kurkumy,
  • kokosové mléko,
  • jeden šálek vody,
  • med na dochucení.

Postup a dávkování:

  1. Dejte vařit vodu.
  2. Přidejte zázvor a kurkumu a vařte dalších deset minut.
  3. Přidejte kokosové mléko.
  4. Nechte mírně vychladnout a přidejte med.

Zázvorový čaj si vychutnávejte dle libosti v jakoukoli denní dobu. Jediné, na co je třeba dát pozor je, abyste nevypili více než je doporučená denní dávka. Zázvorem se totiž dá předávkovat. Za den byste neměli překročit dávku 1 gram sušeného zázvoru a 4 gramy čerstvého zázvoru. Předávkování vyvolá potíže jako je pálení žáhy, nevolnost až zvracení, průjem a v krajních případech srdeční poruchy.

Na jaké potíže si připravujete zázvorový čaj vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články