Zdravá versus nezdravá konzumace piva aneb Co se stane s vaším tělem, když budete tento zlatavý mok pít každý den

Český národ bezesporu patří k milovníkům piva. Tento hořký nápoj přináší nejen benefity v podobě pozitivních účinků na organismus, ale také negativa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Postoj Čechů k alkoholu je více než pozitivní, o čemž svědčí i to, že v jeho spotřebě stojí Česká republika na jedněch z prvních příček ve světě. Tvrdý alkohol možná někteří považují za větší hrozbu než pivo, o kterém soudí, že je neškodné. Psychiatr MUDr. Karel Nešpor, CSc. ale raději nabádá k abstinenci, protože se ve své praxi setkal s velkým množstvím na alkoholu závislých lidí a to včetně těch, kteří konzumovali pouze pivo. Jak na tom bude váš organismus, když si pivo dáte každý den?

Pivo jako zásobárna vitamínů a minerálů

Podle statistky vypil v roce 2020 každý Čech průměrně 135 litrů piva. Není to zrovna málo. Pivo je ale náš národní nápoj, který se v českých zemích vařil už v raném středověku a nemenší oblibu má i v současné době. Díky obsahu pivovarských kvasnic je pivo bohaté na vitamíny skupiny B, které podporují trávení a chuť k jídlu. Vedle vitamínů jsou v něm také minerály – vápník, křemík, hořčík a fosfor. Jeho střídmá konzumace může napomoci ke snížení stresu nebo rizika vzniku aterosklerózy, ledvinových či žlučníkových kamenů.


iZdroj fotografie: Unsplash

Zdravá konzumace piva

Zastánci piva budou určitě vyzdvihovat obsah prospěšných látek v pivě, a tím obhajovat jeho pravidelné pití. Jenže pivo obsahuje také alkohol. Denně by proto pánové měli vypít maximálně dva půllitry a ženy jen dvě třetinky piva, aby to mělo pozitivní zdravotní efekt na tělo. Kdo pije takto s mírou, má nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární nemoci. Křemík v „tekutém zlatě“ obsažený může přispívat ke zdravějším kostem, a pivo také pomáhá redukovat počet bakterií, které se podílej na vzniku zubních kazů. Protizánětlivé účinky piva zmírňují zánětlivé procesy v organismu.


iZdroj fotografie: Unsplash

Proč byste pití piva neměli přehánět

Vedle výše uvedených pozitiv je však třeba zmínit i negativní dopady pití piva. Jak jsme si již uvedli, pivo obsahuje alkohol, což je zdroj energie. Pijete-li piva více než zdravé množství, riskujete vznik nadváhy nebo cukrovky. Ačkoliv je pivo tekutina a v horkých dnech přijde určitě k chuti, ve skutečnosti přispívá k dehydrataci, protože vás nutí chodit častěji na toaletu. Zvyk každodenního pití nadměrného množství piva může vést ke vzniku závislosti a k problémům s játry.

A jaký máte vztah k pití piva vy? Jste sváteční pivaři, nebo si ho rádi dáte pravidelně?

Zdroj: EatThis

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Předchozí generace si s vráskami poradily i bez drahých krémů. Narovnejte svou tvář domácími technikami
Události247
Na vysoké ceny pohonných hmot si Češi musí zvyknout. Státu už došly možnosti na snížení cen benzínu a nafty
VědaŽivě
Podivné způsoby, jak naši předkové určovali těhotenství: Ženské oči, pivo a cibule v hlavní roli
adbz
Kamenný dům z roku 1680 ukrývá nepředstavitelný luxus. Manželé si poradili i s nedostatkem světla a hrozící plísní