Výhody konzumace banánů: Pro zdraví srdce i trávicího traktu

Banány jsou velmi zdravé ovoce, které nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů. Pokud si z nich připravíte správný nápoj, ochrání vás také před plicními nemocemi.

i Zdroj fotografie: Roy Zuo / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Banány jsou neuvěřitelně zdravé a zároveň chutné ovoce, které disponuje řadou užitečných benefitů pro lidské tělo. Pomohou vám například zlepšit hladinu cukru v krvi, zdraví trávicího traktu, zhubnout, a pokud si z nich připravíte správný nápoj, dokáží vás podle lékařky Adda Bjarnadottir také ochránit před plicními nemocemi a dalšími problémy spojenými s dýchacím ústrojím. Kromě toho jsou velmi snadno dostupné, levné a lze je konzumovat naprosto kdekoliv – právě proto by neměly chybět ve vašem každodenním jídelníčku. 

1) Zlepšují hladinu cukru v krvi 

Banány jsou bohaté na rozpustnou vlákninu, která se během trávení rozpouští v žaludeční tekutině a vytváří gel. Jedná se o velmi užitečnou složku, neboť její zvýšený příjem pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, a to ihned po jejich konzumaci. Stejně tak může toto lahodné ovoce díky svému obsahu užitečných složek regulovat chuť k jídlu a tím vám také pomoci snadněji zhubnout – jejich pravidelná konzumace navíc zpomaluje vyprazdňování žaludku. 

2) Podporují zdraví trávicího traktu

Vláknina obsažená v banánech je spojována s mnoha dalšími zdravotními přínosy, a to zejména co se týče snadnějšího trávení – kromě toho toto ovoce disponuje rezistentním škrobem, což je další typ vlákniny, která působí jako prebiotikum. Jedná se tedy o složku, kterou nelze strávit a která končí v tlustém střevě, kde se stává potravou pro prospěšné bakterie. Tento důležitý faktor je nezbytný pro zdraví trávicího traktu, neboť pomáhá předcházet zácpě, změkčovat stolici a snižovat riziko vzniku rakoviny. 

3) Podporuje hubnutí 

Pravidelná konzumace banánů vám také dokáže pomoci snadněji zhubnout. To především díky tomu, že toto oblíbené ovoce disponuje mnoha užitečnými živinami, jako je právě několik druhů vlákniny, které snižují chuť na jídlo. Za zmínku také stojí skutečnost, že mají velmi málo kalorií, ale přesto vás dokáží dostatečně zasytit – stejně tak je důležité brát na vědomí skutečnost, že obsahují řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů, které usnadňují vstřebávání živin a podporují metabolismus, tudíž i snadnější spalování kalorií. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Lepší zdraví srdce

Banány jsou bohatým zdrojem draslíku, který je nesmírně důležité pro dobré zdraví srdce, a to zejména co se týče regulace krevního tlaku – jejich pravidelný příjem navíc obecně snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění až o 27 %. Obsahují také hořčík, který je dalším nedílným minerálem podporujícím srdeční sval a jeho funkce. Nedostatek těchto živin je naopak spojován s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, zvýšeným krevním tlakem a vyšším rizikem vzniku srdečních chorob. 

Jedinečný nápoj, který vás ochrání před plicními nemocemi 

Pokud chcete z banánů vytěžit maximum, můžete si z nich připravit lahodný nápoj, který vám navíc pomůže vyčistit plíce a ochránit vás před mnoha nebezpečnými viry a s nimi spojenými nemocemi, jako je například bronchitida nebo kašel. Stačí vám použít tři přísady, a to: 

  • 400 mililitrů vody
  • 2 polévkové lžíce medu
  • 2 středně velké banány 

První věc, kterou musíte udělat, je uvařit 400 mililitrů vody. Poté hrnec stáhněte z hořáku a vložte do něj dva nakrájené, dostatečně zralé banány (nejlépe se skvrnami na povrchu). Po chvíli si budete moci všimnout, že začnou „tát“ – abyste procesu pomohli, několikrát je ručně promíchejte. Jakmile směs vychladne, přidejte do ní med a vše opět dobře promíchejte. Výslednou tekutinu poté pijte každý den nalačno. Jedná se o zcela přírodní lék, který vám pomůže odstranit hleny z plic, zmírnit bolesti a kašel a ochránit vás před viry. 

Jak často jíte banány vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články