Zdravotní přínosy bobkového listu: Od lepšího zdraví srdce až po zmírnění silných bolestí hlavy

Bobkový list je velmi užitečná bylina, která dobře dochutí pokrmy a nabízí řadu zdravotních přínosů pro vaše tělo. Stačí jej začít konzumovat pravidelně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bobkový list je standardní přísadou do mnoha pikantních pokrmů a pokrmů ze Středomoří, kde je již od pradávna využíván k léčbě mnoha zdravotních problémů. Použít jej můžete jako ingredienci do polévek, dušených pokrmů a omáček – před podáváním je však vhodné jej vyndat, neboť samotný list může mít příliš hořkou chuť. Kromě kulinářského využití však nabízí toto koření mnoho zdravotních přínosů, jako je podle odbornice Sade Meeks například podpora srdce, lepší paměť a dokonce také ochrana před cukrovkou. 

1) Nižší krevní tlak a lepší zdraví srdce

Bobkový list obsahuje velmi účinné antioxidační složky, které významně přispívají k normalizaci krevního tlaku a cholesterolu, čímž podporují kondici celého kardiovaskulárního systému – kromě toho se jedná o jedny z nejčastějších faktorů zvyšující riziko vzniku srdečního infarktu a krevní sraženiny. Abyste byli schopni chránit se před těmito problémy co nejúčinněji, je vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu, jako je zejména vyvážená strava, dostatečný spánek a pravidelný sport. 

2) Zmírňuje bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou poměrně častým problémem, se kterým se v dnešní době potýká čím dál více lidí. Pokud je však ani vy nechcete zahánět prášky plnými chemikálií a nesoucími riziko kontraindikací, můžete si raději připravit čaj z bobkového listu. Tento velmi účinný horký lék vám dodá dostatečné množství draslíku, jehož nízká hladina je často spojována s bolestí hlavy nebo dokonce migrénami. Stejně tak stojí za zmínku skutečnost, že toto přírodní léčivo disponuje protizánětlivými účinky, díky kterým dokáže také tlumit bolest pohybového aparátu. 

3) Léčba ledvinových kamenů 

Konzumace bobkového listu spolu s dalšími tradičními léčivými bylinami pomáhá snižovat množství ureázy v těle, což je enzym, který při narušení rovnováhy může vést k několika typům žaludečních potíží, včetně ledvinových kamenů. To by mohlo znamenat, že jeho užívání, ať už v jídle nebo ve formě horkého čaje, pomáhá předcházet a léčit tento nepříjemný problém. Je ovšem důležité poznamenat, že vědci vyžadují provést další studie, které by tuto skutečnost dokázaly potvrdit.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Prevence před diabetem 

Složky obsažené v bobkovém listu, zejména polyfenoly, pomáhají snižovat a regulovat hladinu glukózy a cholesterolu u lidí s cukrovkou. Důvodem je především skutečnost, že se jedná o silné antioxidanty, které pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a podporují tvorbu inzulínu. Stejně tak stojí za zmínku jeho schopnost snižovat zánět v oblasti ran, což je užitečné zejména pro pacienty s tímto problémem. I v tomto případě je však nutné poznamenat, že vědci potřebují další studie a výzkumy, které by tyto účinky potvrdily.

5) Podpora paměti

Bobkový list, zejména jeho kouř při spalování, může mít velmi pozitivní vliv na zdraví mozku a jeho kognitivní funkce, zejména co se týče paměti a redukce stresu. Pokud to chcete vyzkoušet, můžete jej jednoduše položit na talíř a zapálit v uzavřené místnosti. Jakmile ucítíte jeho jedinečné aroma, okamžitě pocítíte úlevu od přílišného napětí a duševní pohodu. Je ovšem důležité zmínit, že i v tomto případě je nutné provést další studie, které by dokázali potvrdit tyto účinky na 100 %. 

Jaké máte zkušenosti s účinky bobkového listu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články