Bobkový list pomůže na cholesterol a poradí si s hladinou cukru v krvi

Bobkový list se nejčastěji používá v sušené podobě. Může se ovšem pochlubit i zdravotními přínosy. Pomůže předcházet ledvinovým kamenům i léčit rakovinu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bobkové listy se používají k dochucení omáček, polévek i dušených pokrmů. Je také známo, že se mají před podáváním z pokrmů odstranit, protože mají hořkou chuť. Bobkový list se řadí mezi stálezelené rostliny, které pochází z oblasti Středomoří. Existuje několik druhů této rostliny. Mezi nejběžnější patří turecký typ, který je typický dlouhými oválnými listy a kalifornský typ, který se vyznačuje dlouhými úzkými listy. Doktorka Deborah Weatherspoon vysvětluje pozitivní vliv na krevní cukr i cholesterol.

Pomocníkem proti růstu rakovinových buněk

Už z historie je známo, že se bobkové listy používaly k léčbě hned několika zdravotních problémů. Předci většinou netušili, proč tomu tak je, ale věděli, že jisté věci fungují. V dnešní době je už zapotřebí provádět i studie a zjišťovat ono proč. Ukázalo se, že bobkové listy mimo jiné mohou pomoci inhibovat růst buněk rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku. Avšak je ještě zapotřebí provést více podrobnějších studií na lidech a tyto účinky bobkových listů potvrdit.

Bobkové listy pomohou zvládnout hladinu cukru v krvi i cholesterol v normě

Bobkové listy se chlubí obsahem polyfenolů, které patří mezi silné antioxidanty. A právě díky nim mají pravděpodobně schopnost pomoci s regulací hladiny cukru v krvi. Na některých místech se udává, že jsou dokonce schopné předcházet cukrovce i kardiovaskulárním onemocněním. Pomáhají též udržet hladinu cholesterolu v normě. Je nutné si uvědomit, že je tu riziko interference s kontrolou hladiny cukru v krvi. A právě proto je vhodné si nejprve promluvit s lékařem.

iZdroj fotografie: Freepik

Pomůžou zahojit rány i předcházet ledvinovým kamenům

Bobkové listy byly zkoumány i pro jejich schopnost snižovat záněty v poraněných oblastech. Právě díky tomu mají schopnost napomáhat hojení ran. Kromě toho se bobkovým listům přičítají i schopnosti předcházet ledvinovým kamenům. V toto případě hraje důležitou roli enzym ureáza. Pokud není ureáza v rovnováze, může to vést k různým žaludečním potížím, včetně vzniku ledvinových kamenů. A právě bobkový list v kombinaci s dalšími bylinami je schopný snížit množství ureázy v těle.

Vliv na paměť

Dalším zdravotním přínosem bobkového listu je i jeho pozitivní vliv na paměť. Je také schopen zlepšit narušení mentálních funkcí. Ideální je si z 20 g sušených bobkových listů a 1 litru vody připravit čaj. Ten kromě již výše zmíněných pozitivních účinků může vyřešit problémy se zadržováním tekutin, bolestmi hlavy, slabostí i nedostatkem energie. Pití čaje ráno a večer pomůže ulevit od svalové únavy, křečí a nespavosti.

Jaký recept si nedokážete bez bobkového listu představit?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články