Bobkový list pomůže na cholesterol a poradí si s hladinou cukru v krvi

Bobkový list se nejčastěji používá v sušené podobě. Může se ovšem pochlubit i zdravotními přínosy. Pomůže předcházet ledvinovým kamenům i léčit rakovinu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bobkové listy se používají k dochucení omáček, polévek i dušených pokrmů. Je také známo, že se mají před podáváním z pokrmů odstranit, protože mají hořkou chuť. Bobkový list se řadí mezi stálezelené rostliny, které pochází z oblasti Středomoří. Existuje několik druhů této rostliny. Mezi nejběžnější patří turecký typ, který je typický dlouhými oválnými listy a kalifornský typ, který se vyznačuje dlouhými úzkými listy. Doktorka Deborah Weatherspoon vysvětluje pozitivní vliv na krevní cukr i cholesterol.

Pomocníkem proti růstu rakovinových buněk

Už z historie je známo, že se bobkové listy používaly k léčbě hned několika zdravotních problémů. Předci většinou netušili, proč tomu tak je, ale věděli, že jisté věci fungují. V dnešní době je už zapotřebí provádět i studie a zjišťovat ono proč. Ukázalo se, že bobkové listy mimo jiné mohou pomoci inhibovat růst buněk rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku. Avšak je ještě zapotřebí provést více podrobnějších studií na lidech a tyto účinky bobkových listů potvrdit.

Bobkové listy pomohou zvládnout hladinu cukru v krvi i cholesterol v normě

Bobkové listy se chlubí obsahem polyfenolů, které patří mezi silné antioxidanty. A právě díky nim mají pravděpodobně schopnost pomoci s regulací hladiny cukru v krvi. Na některých místech se udává, že jsou dokonce schopné předcházet cukrovce i kardiovaskulárním onemocněním. Pomáhají též udržet hladinu cholesterolu v normě. Je nutné si uvědomit, že je tu riziko interference s kontrolou hladiny cukru v krvi. A právě proto je vhodné si nejprve promluvit s lékařem.

iZdroj fotografie: Freepik

Pomůžou zahojit rány i předcházet ledvinovým kamenům

Bobkové listy byly zkoumány i pro jejich schopnost snižovat záněty v poraněných oblastech. Právě díky tomu mají schopnost napomáhat hojení ran. Kromě toho se bobkovým listům přičítají i schopnosti předcházet ledvinovým kamenům. V toto případě hraje důležitou roli enzym ureáza. Pokud není ureáza v rovnováze, může to vést k různým žaludečním potížím, včetně vzniku ledvinových kamenů. A právě bobkový list v kombinaci s dalšími bylinami je schopný snížit množství ureázy v těle.

Vliv na paměť

Dalším zdravotním přínosem bobkového listu je i jeho pozitivní vliv na paměť. Je také schopen zlepšit narušení mentálních funkcí. Ideální je si z 20 g sušených bobkových listů a 1 litru vody připravit čaj. Ten kromě již výše zmíněných pozitivních účinků může vyřešit problémy se zadržováním tekutin, bolestmi hlavy, slabostí i nedostatkem energie. Pití čaje ráno a večer pomůže ulevit od svalové únavy, křečí a nespavosti.

Jaký recept si nedokážete bez bobkového listu představit?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům